Deepin to jedna z popularniejszych w Państwie Środka dystrybucji Linuksa. Wraz z jej nową wersją czeka go olbrzymia zmiana. Otóż producent chce mu dodać interfejs dotykowy tak, aby był dostosowany dla tabletów. Grafika prezentująca systemu Deepin OS działający zarówno na laptopie, jak i na tablecie pojawiła się w sieci za pośrednictwem portalu społecznościowego Weibo. Sam producent milczy na ten temat, dlatego informacje o nim są jedynie szczątkowe.

Deepin OS na tablety

Deepin OS na tablety

Sugeruje to jednak, że firma przygotowuje do wypuszczenia na rynek tabletowej wersji systemu operacyjnego. Warto tu przybliżyć samą dystrybucję. Otóż, mimo że jest to chińskie dzieło, to jego zasięg jest znacznie szerszy. Dystrybucja Deepin jest dostępna na całym świecie. Obsługuje ona aż 33 języki i może się pochwalić liczbą 80 milionów pobrań. Warto jednak zaznaczyć, że liczba ta nie odzwierciedla ilości użytkowników systemu. System operacyjny został opracowany przez chińską firmę Wuhan Deepin Technology Co., Ltd., z siedzibą w Chinach. Firma ta generuje większość swoich przychodów poprzez sprzedaż wsparcia technicznego i innych usług związanych z systemem operacyjnym.

Zobacz też: Wygraj 1 z 10 pierwszych smartfonów OnePlus Nord – firma zorganizowała nietypowy konkurs

Deepin 20 Beta, który miał zostać wydany w styczniu z powodu pandemii, która wybuchła w jego rodzinnym mieście, został ostatecznie wydany w kwietniu tego roku. Nowa dystrybucja opiera się na Ubuntu 20.04 w połączeniu z Deepin Desktop Environment. Zawiera wbudowanego asystenta AI, funkcję Cloud Sync umożliwiającą łatwą synchronizację często zmienianych ustawień na wielu komputerach oraz zmodernizowane Centrum sterowania. Mamy więc raczej do czynienia z rozszerzeniem oferty firmy o ugruntowanej pozycji, a nie chińskim systemem operacyjnym, który ma zastąpić Windowsa na PC i tabletach. Takiego rozwiązania jednak również powinniśmy się w niedalekiej przyszłości spodziewać ze względu na trwającą wojnę handlową Państwa Środka i USA.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.