W maju Huawei stracił dostawy procesorów od TSMC z powodu nowych sankcji USA. Działania te zwiększyły nowe zamówienia Huaweia na układy scalone id innych gigantów branży, takich jak MediaTek. Tajwański producent z tego powodu otrzymał duże zamówienie od chińskiego giganta technologicznego na procesory 5G. Okazuje się jednak, że zażyła współpraca pomiędzy obydwoma firmami stoi pod znakiem zapytania. USA coraz mocniej naciska na MediaTeka, aby ten wstrzymał się przed współpracą z Huaweiem.

MediaTek naciskany przez USA

MediaTek naciskany przez USA

Według raportu CSLA Stany Zjednoczone próbują ponownie utrudnić działalność Huaweia poprzez utrudnienie dostaw procesorów. Z drugiej strony Qualcomm próbuje ze wszystkich sił wznowić współpracę z największym chińskim producentem. Producent układów Snapdragon prowadzi obecnie rozmowy z rządem Stanów Zjednoczonych w celu uzyskania licencji na dostawę Huaweiowi swoich chipów. Co więcej, wedle przecieków może ją otrzymać już w połowie lipca. Niestety, wiadomości nie są jeszcze potwierdzone, więc warto je traktować z pewną dozą sceptycyzmu. 

Nie przegap
Bsafer.pl – chroń i kontroluj swoje dane osobowe, zanim będzie za późno
bsafer.pl
Ochrona danych osobowych to poniekąd problem, który jeszcze nie pojawił się w świadomości zbyt wielu osób. Głośno zrobiło się o nim dopiero w momencie, gdy Unia Europejska wprowadziła RODO (Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych). Jednak głośno było tylko dlatego, że trzeba było się dostosować i miało to wydźwięk nie tak pozytywny, jak oczekiwaliby tego sami […]

Zobacz też: Google i Microsoft wspólnie chcą zwiększyć liczbę aplikacji internetowych w Sklepie Play

Podobnie ma się sprawa z próbą odcięcia MediaTeka od Huaweia. Tajwański producent procesorów zaprzeczył, że został przekonany przez USA do ograniczenia współpracy. W oficjalnym komunikacie nazwał te wiadomości bezpodstawnymi. Oczywiście z punktu widzenia USA takie działanie miałoby sens. Wtedy bowiem Huawei byłby skazany na zakup procesorów z ich kraju, co mogłoby pomóc ożywić gospodarkę. Rzecz w tym, że taki układ nie byłby korzystny dla samego MediaTeka. Nie ma powodu, dla którego firma miałaby ustępować swojemu konkurentowi. A przynajmniej rynkowego powodu. Z drugiej strony dla USA wolny rynek w ostatnim czasie to sprawa państwowa. 

Źródło: Gizmochina
Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.