Na stronie Ministerstwa Cyfryzacji pojawił się apel o następującej treści: Zorganizuj dziecku wakacje poza siecią. Jak wiadomo, łatwiej powiedzieć, trudniej zrobić, dlatego resort przygotował też kilka porad dla rodziców.

Wakacje dla dziecka poza siecią

wakacje poza siecią

Internet i urządzenia elektroniczne bardzo ułatwiają nasze życie. W korzystaniu z tych narzędzi nie ma nic złego, chyba że ktoś traci kontrolę nad czasem spędzanym w sieci. Szczególnie często zdarza się to dzieciom, które pochłonięte przez rozrywkę dostępną w internecie potrafią nie dostrzegać realnego świata, w którym żyją.

Zabieranie dziecku telefonu nie jest dobrym wyjściem. Marta Witkowska, ekspertka Akademii NASK radzi, żeby przyjrzeć się temu, w jaki sposób funkcjonuje dziecko, jak wygląda jego rytm dnia. Znaczna ilość czasu spędzanego w sieci może świadczyć o tym, że dziecko ma problemy z nadużywaniem internetu, ale nie musi. Warto porozmawiać z dzieckiem o tym, jak korzysta z technologii i ile czasu spędza w sieci. Dobrze jest pokazać, że rozumie się punkt widzenia młodego człowieka i że celem nie jest atakowanie go, lecz pomoc w wypracowaniu lepszych nawyków. W rozmowie warto podeprzeć się autorytetem np. badawczym. Dobrym pomysłem jest dążenie do równowagi między czasem spędzanym online i offline, np. poprzez wydzielenie w domu stref, w których nie używa się telefonu.

Czytaj także: Dawne bolączki tanich smartfonów – na szczęście producenci je wyeliminowali

Marta Witkowska radzi również, by pokazać dziecku alternatywę dla spędzania czasu w sieci. Rozrywka dostępna w internecie zapewnia wiele bodźców, dziecku nie będzie więc łatwo z niej zrezygnować. Więcej porad można znaleźć w poradniku dla rodziców FOMO i nadużywanie nowych technologii.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.