ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Praca zdalna rynek pc

Praca zdalna stawia na nogi rynek PC

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

W drugim kwartale 2020 roku branża komputerowa wróciła do normy po najsłabszym od lat kwartale. W dużej mierze zawdzięcza to pandemii koronawirusa. Wszystko to dzięki wzrostowi popularności pracy zdalnej, z której powodu wiele osób zdecydowało się na wymianę swojego domowego komputera klasy PC.

Praca zdalna wybawieniem dla rynku PC

Praca zdalna rynek pc

Zarówno Gartner, jak i IDC twierdzą, że w drugim kwartale bieżącego roku liczba sprzedanych komputerów PC wzrosła w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Według pierwszego z nich wyniosła 64,8 mln sztuk. To natomiast przekłada się na wzrost o 2,8 proc. Z kolei IDC twierdzi, że globalna sprzedaż osiągnęła 72,3 mln sztuk, czyli o 11,2 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Zobacz też: Znamy wygląd pudełek z grami dla PlayStation 5. Ładne, czy wręcz przeciwnie?

Obie organizacje przypisują wzrost produkcji komputerów osobistych silnemu popytowi. Obecnie coraz więcej osób potrzebuje komputerów do pracy lub nauki w domu. To jednak niejedyny powód. Pandemia w pierwszym kwartale roku znacznie ograniczyła dostęp do elementów. Wzrost wynika więc także z próby nadrobienia przez klientów zakupów sprzętu. Te były bowiem znacznie utrudnione. 

Po poważnych zakłóceniach w łańcuchu dostaw komputerów PC na początku 2020 roku z powodu pandemii COVID-19, część wzrostu w tym kwartale była spowodowana przez dystrybutorów i kanały detaliczne, które przywróciły prawie normalny poziom dostaw.

— Stwierdził dyrektor ds. badań Gartner Mikako Kitagawa.

Segment komputerów przenośnych lub laptopów również wypadł bardzo dobrze. Głównie ze względu na potrzeby ludzi w zakresie zdalnej nauki i pracy. Jednak obie organizacje są sceptyczne co do tego, że popyt będzie się utrzymywał po roku 2020. Kitagawa twierdzi, że wzrost popytu jest krótkotrwały… ze względu na wpływ pandemii COVID-19. Wiceprezes IDC ds. badań, Linn Huang, wydał podobne oświadczenie:

Trend wzrostowy wciąż będzie obecny w lipcu. Jednak, jako że stoimy w obliczu globalnej recesji, to segment ten niedługo zacznie notować spadki. 

Obie organizacje zauważyły również, że sprzedaż komputerów przekroczyły oczekiwania w USA oraz w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA). HP i Lenovo znalazły się na czele listy dostawców komputerów PC na całym świecie, a Dell zajął trzecie miejsce zarówno w IDC, jak i Gartner. Na koniec warto dodać, że badania te dotyczą gotowych zestawów komputerowych, a nie tych składanych samodzielnie przez użytkowników. To oznacza, że sytuacja komputerów stacjonarnych tak naprawdę wygląda o wiele lepiej. 

Źródło: Engadget

Sprawdź najnowsze wpisy