ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Thunderbolt w Apple ARM

Thunderbolt na procesorach ARM? Okazuje się, że będzie to możliwe

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Agresywne przejście Apple z procesorów Intel na własne układy ARM jest bez wątpienia największym wydarzeniem dla firmy z Cupertino. Niebiescy, delikatnie mówiąc, mogą nie być zbyt zadowoleni z takiej decyzji giganta. A to właśnie do nich należy technologia Thunderbolt, która od lat jest kojarzona głównie z komputerami Apple. Jednak Thunderbolt nadal zajmuje ważne miejsce w przyszłych komputerach Mac, co biorąc pod uwagę powyższe, może wydawać się na pierwszy rzut oka zaskakujące.

Thunderbolt w Apple ARM

Thunderbolt w Apple ARM

W środę Intel przedstawił szczegółowo swój nowy standard Thunderbolt 4. Ten nie idzie w parze z poprawą szybkości, ale stanowi ewolucję Thunderbolt 3 w niemal każdym innym aspekcie. Tak jak w przypadku każdego nowego standardu, rodzi się pytanie: kto z niego skorzysta? Po pierwsze, stanowisko AMD się nie zmieniło. Czerwoni nie widzą żadnego powodu, aby przejść na Thunderbolt 4. I to mimo że jest to w zasadzie ulepszone USB4. Możliwe, że to z powodu, iż Intel jeszcze bardziej podniósł koszty certyfikacji kabli. To natomiast przełoży się na ich wyższą cenę. AMD może nie być zainteresowane nabijaniem kieszeni Niebieskich. Microsoft natomiast również podchodzi sceptycznie do tego typu rozwiązań Intela.

Zobacz teź: Premiera iQOO Z1x 5G – kolejny przykład, że świetne smartfony wcale nie muszą być drogie

Jeśli chodzi o Apple, to firma nie wspomniała o Thunderbolcie dla swoich nadchodzących komputerów Mac z procesorami ARM, gdy ujawniła swoje zamiary. Jednak podczas najnowszego wywiadu dla The Verge gigant wydał następujące oświadczenie: 

Pozostajemy zaangażowani w przyszłość Thunderbolta i będziemy wspierać go w komputerach Mac z naszymi własnymi procesorami. 

Ta deklaracja rozwiewa niektóre obawy, że gigant wkrótce może zrezygnować z tego protokołu dla swoich produktów. Jest to wielka ulga dla wielu użytkowników produktów Apple, którzy często opierają swój ekosystem urządzeń peryferyjnych właśnie o to złącze. Sam Intel natomiast musi się zgodzić na to rozwiązanie. Inaczej znaczenie portu Thunderbolt na rynku stanie się iście marginalne i mało komu będzie się opłacało w nie inwestować.

Źródło: TheVerge

Sprawdź najnowsze wpisy