Dzięki ostatniemu wzrostowi kursu akcji Nvidii wyprzedziła Intela, stając się najcenniejszym producentem chipów w USA. Wczoraj, dokładnie o 15:15 cena akcji zielonych osiągnęła rekordowy poziom ponad 422 USD za akcję. Niedługo potem spadła do dość stabilnego poziomu 420,36 USD, który według prognoz ma się utrzymać. Jest to o wynik o ponad 140 USD lepszy od rekordu z 2018 roku, kiedy to szał na kryptowaluty sprawił, że zakup karty graficznej graniczył z cudem.

Rekord Nvidii na giełdzie

Rekord Nvidii na giełdzie

To oznacza, że kapitalizacja Nivdii wynosi obecnie 258,52 mld USD. Tym samym firma stała się warta więcej od Intela, którego ceny akcji wciąż są pod kreską, a kapitalizacja firmy to 247,35 mld USD. Warto tu jednak zaznaczyć, że Niebiescy i tak już wyszli z dołka, w którym byli w marcu tego roku. Obecnie cena akcji Intela wynosi 58,42 USD. Wtedy natomiast za jedną trzeba było zapłacić 44,64 USD. Często słyszymy o tym, że AMD jest obecnie dużym konkurentem Intela. Nie widać tego jednak na giełdzie. Kapitalizacja AMD wynosi 67,06 mld USD, co stanowi prawie jedną czwartą wartości. Można więc dojść do wniosku, że giełda niekoniecznie oddaje poziom technologiczny danej firmy.

Zobacz też: Połącz automatycznie – Wi-Fi w Android 11 w końcu z wyczekiwaną funkcją

Wróćmy jednak do Zielonych. Nvidia posiada jednak obecnie tytuł największego producenta chipów w Stanach Zjednoczonych i trzeciego co do wielkości na świecie. Natomiast za produkcję jej układów odpowiada głównie tajwański TSMC. Reuters zauważa, że pomimo gwałtownego wzrostu cen akcji, sprzedaż Nvidii nadal stanowi ułamek sprzedaży Intela. Podczas gdy przychody tego pierwszego mają wzrosnąć w tym roku o 34% do 14,6 mld USD, analitycy przewidują, że przychody Intela w 2020 roku wzrosną o 2,5% do 73,8 mld USD. Ten aspekt także wskazuje na to, że kapitalizacja rynkowa nie jest najlepszym wyznacznikiem potencjału firmy.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.