Android-Ice-Cream-Sandwich

Wydanie Androida w wersji Honeycomb wzbudziło wiele emocji – nie tylko za sprawą tego, że była to wersja przeznaczona dla tabletów. Sporo negatywnych komentarzy padło w kierunku Google, po tym, jak okazało się, że kod źródłowy Honeycomba nie będzie otwarty. Co z Androidem 4.0?

Android Honeycomb powstał tak naprawdę z potrzeby chwili. Google zależało (i nadal zależy) na tym, aby Android był najpopularniejszym systemem operacyjnym, zarówno w przypadku smartfonów, jak i tabletów. Dość oczywiste jest to, z kim w ten sposób chce rywalizować koncern z Mountain View. Niestety nie wszystko było tak, jak być powinno.

Wiele osób poważnie obawiało się tego, jak Google zamierza zachować się w przypadku Androida 4.0 Ice Cream Sandwich. Opinie ekspertów w tej sprawie były dość mocno podzielone. Na szczęście, nie musieliśmy zbyt długo czekać na to, aż padną konkretne deklaracje ze strony Google – ostatnio głos w tej sprawie zabrał nie kto inny, tylko sam Andy Rubin.

Okazuje się, że kod źródłowy Androida 4.0 Ice Cream Sandwich będzie otwarty i dostępny dla wszystkich zainteresowanych. Uwolnienie całego kodu ma się odbyć w ciągu kilku tygodni po premierze rynkowej pierwszego smartfona z tym systemem. Samsung Galaxy Nexus, bo o nim mowa, trafi do sprzedaży na początku listopada.

W przypadku wcześniejszych wydań Androida jednym z powodów do dumy dla Google było to, że system jest otwarty i udostępniany w ramach Android Open Source Project. Android był jedynym z trzech najpopularniejszych systemów operacyjnych (iOS, WP7, Android), który miał otwarty kod źródłowy. Nie dziwi więc to, że decyzje, jakie zapadły w przypadku Honeycomba przyjęte zostały z niezadowoleniem całego środowiska Open Source.

Udostępnienie kodu źródłowego Androida 4.0 otworzy spore możliwości przed środowiskiem programistów, którzy będą mieć możliwość przygotowania ROM-ów dla smartfonów, które najprawdopodobniej nie uzyskają oficjalnej aktualizacji do najnowszej wersji systemu. Zainteresowanym programistom nie pozostaje więc nic innego, jak cierpliwie czekać, aż Google udostępni kod źródłowy najnowszego Androida.

źródło: thinq

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Cebula