Firma Google uruchomiła program dla deweloperów systemu Android 11 w lutym. Tym samym dostają oni dostęp do nowego systemu znacznie wcześniej. Ma to dać programistom więcej czasu na dostosowanie swoich aplikacji do nowych zachowań platform i API wprowadzonych w nowej wersji systemu. Jednak na ogólny cykl wydania wpłynęła pandemia COVID-19. Pierwszy Android 11 Beta miał być wydany na konferencji deweloperskiej Google I/O.

Android 11 beta 2

Android 11 beta 2

Jednak anulowanie tego wydarzenia spowodowało, że Google wydał improwizowany Android 11 Developer Preview 4, aby nadrobić opóźnienie. Pierwsza Beta weszła w życie w czerwcu i przyniosła kilka nowych zmian koncentrujących się na tematach kontroli i prywatności. Teraz Google wydało Android 11 Beta 2 dla urządzeń z serii Pixel. Jest to wersja określana mianem Platform Stability. To oznacza, że Android 11 SDK, NDK API, zachowania platformy zostały sfinalizowane. W rezultacie deweloperzy mogą teraz rozpocząć aktualizację swoich aplikacji do Androida 11 (poziom API 30) bez obawy o nieoczekiwane zmiany w przyszłości.

Zobacz też: Szybkie ładowanie – fakty i mity

Podobnie jak w przypadku systemu Android 11 Developer Preview i Beta 1 builds, Beta 2 jest dostępna do instalacji na smartfonach Pixel 2, Pixel 3, Pixel 3a, Pixel 4. Oczywiście inni producenci mogą korzystać z własnych wydań. Warto jednak pamiętać, że to kompatybilność aplikacji jest kluczowym celem tego wydania. Deweloperzy mogą zacząć testować swoje aplikacje, instalując ten system na swoim smartfonie lub w Android Studio. W ten sposób mogą upewnić się, że aplikacja działa płynnie, a wszystkie funkcje działają zgodnie z przeznaczeniem. Tak naprawdę wydanie to na niewiele się zda przeciętnemu użytkownikowi smartfona.

Źródło: XDA-developers

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.