Qualcomm to jeden z największych producentów układów mobilnych na świecie. Procesory firmy napędzają sporą część dostępnych na rynku smartfonów i tabletów, więc nikogo nie powinien dziwić fakt, że gigant regularnie wydaje nowe podzespoły. Teraz światło dzienne ujrzał Snapdragon 865+, czyli najnowszy i przede wszystkim najmocniejszy procesor Qualcomma tego roku. To prawdziwa bestia, która zasili najwydajniejsze sprzęty najbliższych miesięcy.

Premiera Snapdragona 865+ – specyfikacja i informacje o układzie

Snapdragon 865 Plus

Snapdragon 865+ to procesor przeznaczony do flagowych smartfonów i tabletów. Podzespół został wyprodukowany w 7-nanometrowym procesie technologicznym i składa się z ośmiu rdzeniu – najwydajniejszego Cortexa A77 o taktowaniu 3,1 Ghz, trzech średnio-wydajnych Cortexów A77 (2,42 Ghz) i czterech energooszczędnych Cortexów A55 o taktowaniu 1,80 Ghz każdy. Warto wspomnieć, że zawarte w Snapdragonie 865+ GPU Adreno 650 także doczekało się podkręcenia zegarów, dzięki czemu zarówno CPU, jak i GPU, są o 10% wydajniejsze w stosunku do „zwykłego” Snapdragona 865. Nie jest to przesadnie duża różnica, ale nikt przecież nie oczekiwał pięćdziesięcioprocentowego skoku.

Tak samo jak podstawowy wariant, zaprezentowany dzisiaj układ wspiera ekrany o częstotliwości odświeżania do 144 Hz. Kolejną istotną zmianą względem Snapdragona 865 jest przesiadka na FastConnect 6900 z FastConnect 6800. Dzięki tej nowości Snapdragon 865+ zyskał wsparcie dla najnowszego Wi-Fi 6E, działającego na paśmie 6 Ghz i zapewniającego prędkość do 3,2 GB/s z opóźnieniem mniejszym niż 3 ms. Jakby tego było mało, FastConnect 6900 otwiera drogę do Bluetooth 5.2, a co za tym idzie – kodeku apt X Adaptive dla dźwięku o próbkowaniu 96 Khz.

Zobacz także: Praca zdalna to dopiero początek – zdalna rekrutacja nowym standardem w branży IT

Snapdragon 865+, jak na 2020 rok przystało, oczywiście wspiera 5G, obsługując zarówno sub-6 GHz, jak i mmWave. Względem Snapdragona 865 w tej kwestii w zasadzie nic się nie zmieniło, bo procesor nadal wykorzystuje dobrze znany modem Snapdragon X55. Przechodząc dalej, dla fanów szybkiego ładowania w Snapdragonie 865+ nie zabrakło wsparcia dla standardu Quick Charge 4.0 z AI. To by było na tyle, jeśli chodzi o zmiany i nowości w odniesieniu do poprzedniego układu. Pozostałe elementy zostały nieruszone.

Jakie smartfony dostaną Snapdragona 865+?

Na chwilę obecną potwierdzono jedynie dwa smartfony, które trafią na rynek ze Snapdragonem 865+. Jednym będzie ASUS ROG Phone III, a drugim tajemniczy i jednocześnie ciekawie zapowiadający się Lenovo Legion. Pewne jest jednak, że na tym się nie skończy – Snapdragona 865+ zapewne dostanie jeszcze przynajmniej kilka smartfonów OnePlusa, Xiaomi, Realme i wielu innych firm. Na ich zapowiedzi musimy jednak jeszcze trochę poczekać. Nie należy jednak liczyć na niskie ceny, bo Snapdragon 865+ zawita jedynie do flagowców, a one z reguły nie są tanie. W wielu przypadkach najprawdopodobniej bardziej opłacalnym wyborem będzie zdecydowanie się na sprzęt ze Snapdragonem 865, który jest przecież jedynie o 10% mniej wydajny od Snapdragona 865+.

Co by nie mówić, Snapdragon 865+ to najmocniejszy procesor Qualcomma tego roku. W najbliższych miesiącach firma nie pokaże już żadnego wydajniejszego układu. Zaprezentowany dzisiaj podzespół to tegoroczny „killer”.

Źródło: GSMArena, Anandtech

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kacper Kościański

Pasjonat nowych technologii, dobrych seriali i gier.