Postawienie się twardo po którejś ze stron w trakcie wojny handlowej USA i Chin to nie jest najlepszy pomysł. Jednak zmiana stron w tym konflikcie to już dowód braku instynktu samozachowawczego. Wielka Brytania, która początkowo stała po stronie Huaweia nagle zaczęła działać wedle zaleceń USA. W związku z tym Liu Xiaoming będący ambasadorem Chin w Wielkiej Brytanii, wydał oświadczenie. Chociaż w tym przypadku lepszym słowem byłoby ostrzeżenie albo wręcz groźba dla Zjednoczonego Królestwa. Urzędnik rządowy stwierdził w nim, że zablokowanie Huaweia będzie miało konsekwencje.

Chiny grożą Wielkiej Brytanii

Chiny grożą Wielkiej Brytanii

Otóż na początku tego roku Huawei otrzymał pozwolenie na pomoc w budowie infrastruktury sieciowej 5G. Co prawda tylko na obszarach nieobjętych podstawową działalnością i z ograniczeniami rynkowymi, jednak to i tak dużo. Zaledwie kilka miesięcy po tym ogłoszeniu, krytyka wobec chińskiego giganta technicznego spowodowała, że Parlament ogłosił całkowite porzucenie sprzętu telekomunikacyjnego Huaweia do 2023 roku. To rzecz jasna nie spodobało się ani Huaweiowi, ani Chinom. Chiński ambasador Według Liu Xiaoming stwierdził, że takie działanie wysyła bardzo zły sygnał. Co więcej, stwierdził on, że to USA jest temu winne. Natomiast sama Wielka Brytania nadal jest pod wpływem polityki tego pierwszego. Nie podano wprawdzie szczegółów dotyczących konsekwencji, ale Xiaoming wskazał na wycofywanie się inwestorów z Chin z Wielkiej Brytanii.

Zobacz też: Zakaz korzystania z TikTok w Stanach? USA chce zablokować chińskie aplikacje

Jeśli chcesz uczynić Chiny wrogim krajem, będziesz musiał ponieść konsekwencje. 

— Napisał w oświadczeniu.

Premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson, znajduje się w trudnej sytuacji, w której może obrazić Stany Zjednoczone lub Chiny. Sieć 5G jest najnowszą cechą charakterystyczną dla kraju rozwiniętego i mówi się o niej, że znacznie poprawia różne dziedziny infrastruktury w kraju. Niestety, jest również elementem walki politycznej dwóch mocarstw. I to takich, z którymi lepiej po prostu nie zadzierać. 

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.