Polityka to temat szeroko komentowany przez media oraz ekspertów. O kandydatach na Prezydenta RP nieoczekiwanie wypowiedział się także Tłumacz Google. Dlaczego popularne narzędzie wyraża wsparcie dla jednych polityków, a dla innych nie i co ma na ten temat do powiedzenia Google Polska?

Jeden „szkodzi”, drugi „jest okej” – Tłumacz Google o kandydatach na Prezydenta RP

tłumacz google o kandydatach na prezydenta

Po zleceniu Tłumaczowi Google przetłumaczeniu na język angielski frazy Trzaskowski szkodzi, tłumaczenie brzmi Trzaskowski is harmful. Można to uznać za dosłowne przetłumaczenie frazy i w całej sytuacji nie byłoby nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, co Tłumacz Google mówi w analogicznej sytuacji o urzędującym prezydencie.

Nie przegap
Bsafer.pl – chroń i kontroluj swoje dane osobowe, zanim będzie za późno
bsafer.pl
Ochrona danych osobowych to poniekąd problem, który jeszcze nie pojawił się w świadomości zbyt wielu osób. Głośno zrobiło się o nim dopiero w momencie, gdy Unia Europejska wprowadziła RODO (Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych). Jednak głośno było tylko dlatego, że trzeba było się dostosować i miało to wydźwięk nie tak pozytywny, jak oczekiwaliby tego sami […]

Gdy zechcemy, by Tłumacz Google przetłumaczył na język angielski frazę Duda szkodzi, tłumaczenie, które otrzymamy, to Duda is okay. Jak informuje portal polsatnews.pl, na błąd tłumaczeniowy zwrócił uwagę Maciej Maciak z CW24tv (lokalna, włocławska stacja telewizyjna). Zrzuty ekranu z porównaniem tłumaczeń o kandydatach na Prezydenta RP obiegły internet i są komentowane na szeroką skalę. Okazuje się, że Tłumacz Google różnie ocenia także innych polskich polityków. Schetyna i Tusk są okay, ale Morawiecki czy Korwin-Mikke – harmful.

Czytaj także: Rękawiczka do języka migowego – takich innowacji potrzebujemy

Portal polsatnews.pl poprosił o komentarz w tej sprawie Google Polska. W przesłanej odpowiedzi zaznaczono, że Tłumacz Google działa w sposób automatyczny, wykorzystując wzory pochodzące z milionów już istniejących tłumaczeń. Obecnie pracujemy nad rozwiązaniem błędu, który powstał w tym i podobnych przypadkach – przekazał Adam Malczak z Google Polska.

źródło: polsatnews.pl

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.