chrome android 64 bity google

Brawo Google! Wystarczyło 6 lat, aby Chrome na Androida poznał 64 bity

Newsy

Pamiętacie jedną z najważniejszych nowości Androida 5.0 Lollipop? Google postanowiło wtedy, że użytkownicy mobilnych urządzeń w końcu będą mogli poznać 64-bitową architekturę. Sam system pochodzi z 2014 roku i oczywiście początkowo była możliwość doboru środowiska uruchomieniowego. Jednak dzisiaj 64 bity to standard, z którym każdy ma do czynienia. Tymczasem Chrome w wersji na Androida dopiero go poznaje.

Google ogłosiło zmiany i zaczyna je wprowadzać – Chrome na Androida w odsłonie 64-bitowej

Mówi się, że przykład powinien iść z góry. Google wychodzi to dosyć kiepsko, choć zdarzają się wyjątki. Niemniej Chrome na Androida, jak już doskonale wiecie, na pewno do nich nie należy. Po 6 latach od pojawienia się możliwości, najpopularniejsza przeglądarka internetowa przenosi się na 64-bitową architekturę. Aktualna wersja, oznaczona numerem 83, wciąż jest 32-bitowa. Tymczasem już odmiany Beta (84), Dev (85) i Canary (86) u wybranych osób pojawiają się z obsługą 64 bitów. Warto dodać, że tyczy się to wyłącznie Androida 10, który prawdopodobnie będzie wymagany, aby obsłużyć nową architekturę. Zgadza się, starsze systemy również ją wspierają, więc zapewne takie zastrzeżenie wynika z dodatkowych zmian w samych bibliotekach Robocika.

Nie przegap
Co oznacza dla programisty brak usług Google?
jedna aplikacja gms hms jak to zrobic programowanie
Na pewno wielu z Was zwróciła dziś uwagę na premierę smartfonów Huawei z serii P40. Właśnie ruszyła ich przedsprzedaż, a to oznacza, że już niedługo do pierwszych użytkowników trafią flagowe smartfony inne niż te, do których się przyzwyczailiśmy. Największa różnica polega na tym, że brak w nich usług Google. Zamiast w Google Mobile Services (GMS) będą wyposażone […]
chrome 64 bity android

Co dla użytkownika oznacza przejście z aplikacji, która bazuje 32-bitowej architekturze na 64-bitową? Teoretycznie niewiele, bo na pewno nie ma to związku z dodatkowymi funkcjami, ale jak pokazują wstępne testy, na pewno zyska wydajność. Bez zagłębiania się w szczegóły architektur i znaczenia liczby bitów, lepiej jest, gdy jest ich właśnie 64, mając takowy procesor i system. Wynika to z samej kompatybilności, która bezpośrednio przekłada się na dodatkową emulację i adresację pamięci.

Zobacz też: Samsung Galaxy A31 w Polsce – sprzedaż rusza w tym miesiącu.

Skąd może wynikać sam fakt, że Google teraz przerzuca Chrome’a na 64 bity? Między innymi stąd, że 1 sierpnia 2021 roku firma będzie wymagać, aby gry i programy wspierały tę architekturę (natywnie). Dlatego spodziewajmy się, że w ciągu roku będziemy opisywać kolejne aplikacje, które niejako żegnają się z 32 bitami. Podobnie było z ciemnym motywem, więc… trzeba uzbroić się w cierpliwość, choć teraz mamy konkretne rozkazy, a nie sugestie.

Źródło: Android Police, XDA Developers


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x