Android 4.0 Ice Cream Sandwich – co nowego?

3 minuty czytania
Komentarze
Android-Ice-Cream-Sandwich

Oczekiwania względem Androida Ice Cream Sandwich były ogromne. System w tej wersji miał duże znaczenie nie tylko dla posiadaczy smartfonów, ale i tabletów, które wykorzystują Androida. Co nowego wnosi następca Gingerbreada?

Zdecydowanie największą nowością, oczekiwaną przez wszystkich zainteresowanych, była unifikacja systemu zarówno w przypadku smartfonów, jak i tabletów. Ice Cream Sandwich miał wnieść koniec podziału na dwie różne, rozwijane równolegle wersje Androida, co nie podobało się ani producentom, ani programistom.

Pierwsze wrażenie dotyczące najnowszego Androida jest jak najbardziej pozytywne. Interfejs użytkownika jest dopracowany, łącząc w sobie charakterystyczne elementy wcześniejszych wydań Honeycomba dla tabletów. Ciemna kolorystyka w połączeniu z niebieskimi elementami daje bardzo ciekawy i atrakcyjny dla oczu efekt.

Osoby, które korzystały z tabletów z Honeycombem, dostrzegą sporą liczbę analogii między tymi wersjami systemu. Niektórzy nie kryją niezadowolenia, że Google przy okazji tak „rewolucyjnej” wersji Androida nie pokusił się o stworzenie czegoś całkowicie nowego i oryginalnego, decydując się mimo wszystko na skopiowanie sprawdzonych rozwiązań.

Android-ICS-face-unlock

Jednym z ciekawych rozwiązań zastosowanych w Androidzie ICS jest funkcja pozwalająca na odblokowanie ekranu na podstawie detekcji twarzy. Rozwiązanie z całą pewnością jest interesujące, jednak jego zastosowanie będzie miało sens wyłącznie wtedy, gdy będzie działać bezbłędnie i niemal natychmiastowo wykonując odpowiednie działanie, bez względu na rodzaj oświetlenia, czy inne niekorzystne czynniki.

Ice Cream Sandwich niesie ze sobą również szybszy dostęp do aplikacji i to na wielu płaszczyznach. Użytkownicy korzystający ze smartfonów z tym systemem będą mieć dostęp do aplikacji aparatu i kamery bezpośrednio z poziomu ekranu blokady. Rozwiązanie docenią wszystkie osoby, które narzekają na zbyt długi czas uruchamiania tej aplikacji.

Android-ICS-multitasking

Kolejną rzeczą jest usprawnienie mechanizmu multitaskingu. Koncern z Mountain View wreszcie poszedł na rękę swoim użytkownikom, umożliwiając im podgląd stanu uruchomionych programów. Rozwiązanie to jest niezaprzeczalnie lepsze niż to, z którym mamy do czynienia w przypadku Gingerbreada, czy wcześniejszych wersji.

Android 4.0 naturalnie wnosi również aktualizacje związane z podstawowymi aplikacjami takimi jak Gmail, aparat, czy kalendarz. W tym wypadku wyszukiwarkowy gigant nie wykazał się nadmierną kreatywnością, wprowadzając wyłącznie drobne poprawki związane z ujednoliceniem interfejsu. Prawdopodobnie przy kolejnej aktualizacji Androida otrzymamy dostęp do bardziej funkcjonalnych aplikacji.

Android-ICS-powiadomienia

Podczas prac nad nowym wydaniem Androida uwzględniono również rozszerzenie możliwości paska powiadomień. Przede wszystkim, aby uzyskać dostęp do powiadomień, nie trzeba odblokowywać ekranu – pasek jest dostępny nawet z poziomu lockscreena – rozwiązanie proste, ale z całą pewnością przydatne.

Użytkownicy korzystający z systemu Cyanogenmod natychmiast zauważą analogię pod postacią możliwości usuwania wybranych powiadomień przez dotknięcie ich i przesunięcie „poza ekran”. W ten sposób użytkownik nie musi usuwać wszystkich powiadomień, wystarczy, że pozbędzie się tylko wybranych.

Ciekawostką jest to, że w trakcie prezentacji całkowicie pominięto temat akceleracji sprzętowej. Szybko jednak okazało się, że programiści mają możliwość tworzenia aplikacji, które będą wykorzystywać GPU do renderowania grafiki i animacji. Z całą pewnością jest to dobra wiadomość zarówno dla programistów, jak i użytkowników.

Największe rozczarowanie spotkało osoby, które oczekiwały na pojawienie się nowego tabletu, prezentującego możliwości, jakie drzemią w Androidzie ICS. Zdaniem przedstawicieli Google, wystarczające jest poinformowanie, że faktycznie następca Gingerbreada jest kompatybilne w przypadku smartfonów i tabletów.

W trakcie całej prezentacji nie było momentu, w którym widzowie mogli zobaczyć, jakie efekty daje współpraca Androida 4.0 ze sprzętem. Bez wątpienia jest to najpoważniejsze rozczarowanie w trakcie całej imprezy. Nie pozostaje nam nic innego, jak cierpliwie czekać na kolejne, tym razem bardziej konkretne, informacje dotyczące Androida ICS i tabletów.


źródło: youtube

Motyw