ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
logowanie do profilu zaufanego będzie łatwiejsze

Logowanie do Profilu Zaufanego będzie znacznie łatwiejsze

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Z Ministerstwa Cyfryzacji płyną informacje, które ucieszą dużą część użytkowników e-usług. Logowanie do Profilu Zaufanego będzie łatwiejsze niż obecnie. Wszystko za sprawą mechanizmu Mobile Connect. PIN ma zastąpić konieczność wpisywania kilku kodów SMS.

Kiedy logowanie do profilu zaufanego będzie łatwiejsze?

logowanie do profilu zaufanego będzie łatwiejsze

Do tej pory odbyły się testy, w których uczestniczyli pracownicy Ministerstwa Cyfryzacji, Centralnego Ośrodka Informatyki i T-Mobile Polska. Sprawdzono, jak działa uwierzytelnianie z użyciem Mobile Connect, ale to nie wszystko. Osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie testów sprawdzały także m.in. zmiany metod autoryzacji, unieważnienie Profilu Zaufanego oraz proces logowania do Profilu Zaufanego przy wykorzystaniu nowej metody. Pilotaż pozwolił wyeliminować pojawiające się błędy oraz stworzyć wspólny standard API. Teraz rozwiązanie będzie dopracowywane. Jeśli wszystko pójdzie dobrze z planem, zwykli użytkownicy Profilu Zaufanego skorzystają z nowej metody logowania w 2021 roku. Funkcja będzie dostępna dla klientów sieci Play, Plus, Orange oraz T-Mobile.

Czym jest Mobile Connect?

Mobile Connect to nowoczesna technologia, która może pozwolić na uwierzytelnianie, autoryzację lub identyfikację w systemach administracji publicznej. Jej główne zalety to bezpieczeństwo oraz wygoda. Nad rozwiązaniem pracowało Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z T-Mobile. To efekt zawartego przez resort oraz operatora porozumienia.

Czytaj także: Nowe funkcje WhatsApp – wsparcie QR, tryb ciemny na pulpicie i inne nowości

Profil Zaufany jest wykorzystywany do logowania się do popularnych e-usług. Gdy chcemy bez wychodzenia z domu np. rozliczyć się z podatku lub złożyć wniosek o wydanie dokumentu, logujemy się na rządowe platformy właśnie Profilem Zaufanym. W ostatnim czasie Profil Zaufany jest bardzo popularny – przykładowo tylko w maju tego roku założyło go 355 789 Polaków.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Sprawdź najnowsze wpisy