ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Bolt Food SCAM

Google usuwa ze Sklepu Play 25 aplikacji, które kradły dane z Facebooka

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

W Google Play odkryto kolejne niebezpieczne aplikacje. Tym razem były one w stanie wykradać dane z aplikacji Facebooka. Problem jest o tyle poważny, że mowa tu o aż 25 programach, które zostały łącznie pobrane ponad 2,34 miliona razy. Dwie najpopularniejsze z nich znalazły w sumie ponad milion odbiorców, co jest naprawdę niepokojącą sytuacją. Otóż gdyby rozkład był mniej, więcej równy, to można by założyć, że jedna osoba mogła odpowiadać w najgorszym przypadku za nawet 25 instalacji na jednym urządzeniu. W tym przypadku jednak rozrzut narażonych osób jest znacznie większy.

25 aplikacji z Google Play kradło dane z Facebooka

25 aplikacji z Google Play kradło dane z Facebooka

Francuska firma Cybersecurity Evina odkryła w maju aplikacje, które na szczęście już zostały usunięte ze Sklepu Play. Programy te były przebrane za gry, latarki, tapety, programy do edycji, skanery QR, liczniki kroków, menedżery plików itd. I, mimo że większość z nich wykonywała zamierzone funkcje, to robiły coś jeszcze. Badacze z Evina podają, że gdy jakaś inna aplikacja została uruchomiona na zainfekowanym telefonie, złośliwy kod zapytałby o jej nazwę. Gdyby był to Facebook, złośliwe oprogramowanie uruchamiałoby przeglądarkę, która ładuje fałszywą stronę logowania i wyświetla się nad oficjalną aplikacją. Gdy użytkownik wprowadzi swoje dane, zostanie zalogowany przez złośliwą aplikację i wysłany na zdalny serwer.

Zobacz też: Europejskie ceny PlayStation 5 i akcesoriów ujawnione przez zaufany serwis. Są zaskakująco dobre!

W ten sposób hakerzy mogli przejmować cudze konta na Facebooku. Jak podaje firma w oświadczeniu:

To złośliwe oprogramowanie może skutecznie zrujnować Twoje życie w sieci i poza nią. Hakerzy mogliby publikować za pomocą Twojego konta upokarzające treści i poglądy.

Tak prezentuje się pełna lista niebezpiecznych aplikacji:

25 aplikacji z Google Play kradło dane z Facebooka

Mowa tu głównie o programach od Rio Reader LLC. Jeśli macie je na swoim smartfonie, to natychmiast je skasujcie, oraz zmieńcie swoje dane logowania do Facebooka.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy