Chińska firma Inspur jest jednym z największych dostawców serwerów na świecie. Tym samym jest to jeden z najważniejszych klientów Intela. Niebiescy stracili jednak dostęp do tego klienta ze względu na zakaz ze strony USA. Stało się to w związku z dodaniem Inspur do listy, w której wymieniono 20 firm kontrolowanych przez chińskie wojsko (PLA). Podjęte działania regulacyjne rządu Stanów Zjednoczonych mają na celu zablokowania tych firm przed uzyskaniem krytycznych technologii amerykańskich.

Intel nie może sprzedawać procesorów do Inspur

Intel procesory Inspur

Niebiescy wydali w tej sprawie następujące oświadczenie:

Tymczasowo wstrzymaliśmy wysyłki do jednego klienta w celu zapewnienia zgodności z przepisami eksportowymi rządu USA. Jest to tymczasowa pauza, która ma trwać mniej niż dwa tygodnie w przypadku niektórych produktów, a inne zostaną wznowione w ciągu kilku dni. Wznowimy wysyłkę tak szybko, jak tylko będzie to możliwe, zapewniając jednocześnie zgodność z prawem Stanów Zjednoczonych.

Warto zauważyć, że firma Intel nie podała nazwy Inspur konkretnie, prawdopodobnie zgodnie ze swoją tradycyjną praktyką niemówienia bezpośrednio o swoich dostawach do klientów końcowych. Jednak oświadczenie to zostało przekazane w odpowiedzi na pytanie zadane przez serwis Tomshardware dotyczące zawieszonych dostaw do Inspur.

Zobacz też: Samsung Galaxy Watch 3 ma być dostępny w aż dziewięciu konfiguracjach. Ceny będą wysokie

Intel twierdzi, że planuje wznowić wysyłkę niektórych produktów w ciągu dwóch tygodni, a innych w ciągu kilku dni. Nie wiadomo jednak, czy wszystkie produkty Niebieskich będą mogły być sprzedawane. Warto również wziąć pod uwagę, że aby móc wznowić jakąkolwiek sprzedaż Intel musi dostać pozwolenie od władz USA. Warto tu również przybliżyć temat samego Inspur. Według IDC firma zajęła 3. miejsce na świecie pod względem całkowitych dostaw serwerów w 2019 roku. Właśnie ten rynek jest kluczowym źródłem zarobku dla Intela i stanowi on ponad 50% całości przychodów firmy. Nic więc dziwnego, że Niebiescy robią dobrą minę do złej gry i przedstawiają ten problem jako chwilowy. Tak naprawdę jednak wszystko zależy od tego, czy firma uzyska pozwolenie ze strony władz USA na wznowienie kontaktów handlowych.

Źródło: Tomshardware

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.