Mapy sieci 5G w Polsce można już podejrzeć, a to oznacza, że da się sprawdzić, gdzie teoretycznie będziemy mieli zasięg. Oczywiście dalej mówimy o 5G w innych pasmach, bo na to prawdziwe przyjdzie nam jeszcze poczekać. Łącznie wydano już prawie 2,8 tysięcy pozwoleń na to, by użytkować stacje bazowe dla sieci 5G w Polsce.

Mapy sieci 5G w Polsce

Mapy sieci 5G w Polsce
Fot. SpeedTest

Jak wyglądają mapy sieci 5G w Polsce? Na ten moment najwięcej nadajników ma w posiadaniu Play, ale Orange oraz T-Mobile także mają ich całkiem sporo. Najgorzej wypada w tym zestawieniu Plus, ale w przypadku tego operatora, mówimy o pasmach 2600 MHz. Cała reszta opiera się o 2100 MHz lub 1800 MHz. To oczywiście będzie się z czasem zmieniać, ale na to przyjdzie nam jeszcze chwilę poczekać. Liczba nadajników wykorzystywanych przez operatorów robi wrażenie, ale tych także powinno z czasem przybywać. Poniżej znajdziecie listę pozwoleń, która zostały wydane przez UKE dla poszczególnych operatorów

  • Play –  971 (2100 MHz)
  • Orange – 840 (2100 MHz)
  • T-Mobile – 819 (2100 MHz)
  • Plus – 137 (2600 MHz)
  • Play – 16 (1800 MHz)

Strona SpeedTest przygotowała także mapy sieci 5G w Polsce, czyli rozmieszczenie stacji bazowych, które wykorzystywane są przez operatorów. Widać, że najwięcej do powiedzenia ma tutaj Play. Pozwoleń operator ma sporo, ale nie wszystkie ze stacji są jeszcze uruchomione.

Zobacz też: Powstanie Żabkomat – paczkomaty w sieci już niedługo.

Widać, że Play stara się objąć swoim zasięgiem jak największy teren, wliczając w to nawet mniejsze miejscowości. Podobnie wygląda to u T-Mobile oraz Orange, choć tam liczba działających nadajników jest mniejsza. Plus może wyglądać trochę „biednie”, ale tutaj warto wspomnieć, że korzysta on z 2600 MHZ TDD i obecnie ogranicza się do dużych miast (Warszawa, Łódź, Gdańsk, Szczecin, Poznań, Wrocław oraz Katowice). Do tego dochodzą jeszcze stacje bazowe w Mielcu oraz Siedlcach.

Mapa 5G Play

Mapa 5G Orange

Mapa 5G T-Mobile

Mapa 5G Plus

Źródło: SpeedTest

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.