Fałszywe Allegro to jedna z metod, która znana jest już od jakiegoś czasu, jeżeli chodzi o internetowe oszustwa. Jednak dalej jest popularna i łatwo się na nią nabrać, a szczególnie wtedy, kiedy konkretny przedmiot jest w niskiej cenie. Taka sytuacja zdarzyła się ostatnio użytkownikowi Wykopu, który opisał całą sytuację. Jak nie dać się nabrać?

Fałszywe Allegro i ogłoszenie na OLX

Metoda opisana na portalu Wykop, nie jest niczym nowym, ale widać cały czas trzeba przypominać o tym, że w sieci trzeba uważać. Użytkownik, który opisał schemat oszustwa, na szczęście zachował zimną krew i nie stracił pieniędzy, ale zapewne parę osób na taki przekręt mogło się już nabrać. Zaczęło się od konsoli PlayStation 4, która pojawiła się na OLX w wyjątkowo korzystnej cenie. To już pierwsza rzecz, która może wywołać zaniepokojenie. Sprzęt miał dysk 1 TB, a w zestawie były jeszcze 22 gry i 4 pady. Całość miała kosztować 650 złotych, co już wydaje się podejrzane. Jednak czasem takie okazje mogą się zdarzyć.

Fałszywe Allegro Lokalnie
Fot. Wykop MaskAmOtion

Po kontakcie ze sprzedawcą, ten chciał przed wysłaniem przesyłki otrzymać przelew. To kolejna rzecz, która powinna wzbudzić podejrzenia, a szczególnie, kiedy korzysta się z OLX. Użytkownik Wykopu stwierdził jednak, że woli mieć zabezpieczenie, więc poprosił o wrzucenie aukcji na Allegro. Kolejnego dnia dostał SMS-a z linkiem, który miał prowadzić do serwisu Allegro Lokalnie. Trzeba tutaj dodać, że to było fałszywe Allegro i podrobiona strona. Jej adres to: ALLEGROiOKALNIE. W pasku adresu wszystko wyświetlane jest małymi literami, więc łatwo się pomylić. Szczególnie kiedy całość ogląda się na smartfonie. Napis allegroiokalnie jest w końcu podobny do allegrolokalnie.

Zobacz też: Oszustwa w Paczkomatach – uważajcie

Link do ogłoszenia jest już nieaktywny, a sprawa ma być zgłoszona na policję. Robiąc zakupy na serwisach ogłoszeniowych, trzeba być wyjątkowo czujnym. I nigdy nie płacić z góry za produkty, których nie widziało się na oczy. Warto uważać i sprawdzać, gdzie kierują nas przesyłane linki. Bo z okazji może zrobić się problem.

Źródło: Wykop

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.