Zresztą nie tylko TikTok. Indie zrobiły istną czystkę. Kraj ten zakazał użytkowania kilkudziesięciu aplikacji wykonanych przez chińskie firmy, w tym TikToka, WeChat oraz kilku aplikacji QQ i Baidu. Ministerstwo Technologii Informacyjnych podjęło decyzję, że w związku z dostępnymi informacjami są one zaangażowane w działania, które są szkodliwe dla suwerenności i integralności, obrony, bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego.

TikTok zablokowany w Indiach

TikTok zablokowany w Indiach
Fot. TikTok

Zakaz dotyczy łącznie 59 aplikacji, w tym rzecz jasna TikToka. To właśnie wysoka popularność aplikacji przyczyniła się do indyjskiej blokady. W końcu korzysta z niej ponad 200 milionów Hindusów. Daje to około 15% społeczeństwa, a liczba użytkowników stale rośnie. Jeśli więc Indie spodziewają się zagrożenia ze strony Chin, to aplikacja ta faktycznie mogłaby stanowić zagrożenie. Co ciekawe wszystkie aplikacje są nadal dostępne w lokalnym Apple App Store i Sklepie Play. W tej chwili nie jest jasne, w jaki sposób Indie faktycznie planują egzekwować te zakazy.

Zobacz też: Premiera LG Harmony 4 – niby nowy smartfon, ale nie do końca

Ten ruch z pewnością pogłębi napięcia między dwoma najbardziej zaludnionymi krajami planety. Na początku tego miesiąca, co najmniej 20 indyjskich żołnierzy zginęło w starciu granicznym z chińskimi wojskami. Indyjski rząd wydał w tej sprawie następujący komunikat:

Komputerowy Zespół Reagowania Kryzysowego (CERT-IN) otrzymał również wiele oświadczeń od obywateli. Dotyczą one bezpieczeństwa danych i naruszenia prywatności mającego wpływ na kwestie porządku publicznego. W przestrzeni publicznej pojawił się silny ruch, który podjął zdecydowane działania przeciwko aplikacjom, które naruszają suwerenność Indii, jak również prywatność naszych obywateli.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.