Google już od dłuższego czasu bawi się dodaniem dolnego paska w Chrome dla Androida. Po raz pierwszy pojawił się w 2018 roku pod nazwą Duplex. Później zmieniono jego nazwę na Duet, aby uniknąć powiązania z projektem AI Google, i przeszedł kilka zmian. Niestety, ostatecznie został on usunięty. Firma znów pracuje nad zajęciem dolnej krawędzi smartfonu podczas przeglądania sieci. Niestety, nie ma co liczyć na pasek adresu w tym miejscu. Za to zostaną tam umieszczone nasze zakładki.

Pasek zakładek w Chrome

Pasek zakładek w Chrome

Nowa flaga Chrome pozwala użytkownikom na dodanie paska kart na dole w Chrome dla systemu Android. Flaga ta pierwotnie pojawiła się na początku tego roku, jednak dopiero teraz jest dostępna w kanale beta Chrome 84. Jej zadanie jest dość proste. Otóż umieszcza ona otwarte karty w pasku w formie poziomej karuzeli, którą możemy przewijać. Wystarczy dotknąć jednej z ikon strony, aby przełączyć się do karty. Co ciekawe ikona kart z ich liczbą na górnym pasku nie znika przy aktywacji tej funkcji. Warto również dodać, że żeby korzystać z nowej funkcji, należy wyłączyć opcję traktowania poszczególnych kart jako osobnych aplikacji w Androidzie. 

Zobacz też: Najnowsza aktualizacja Galaxy S20 wprowadza usprawnienia aparatu

Jak wspomniałem, opcja ta jest dostępna w wersji beta Chrome 84. Żeby ją aktywować należy wejść w:

Chrome://flags/#enable-conditional-strip

Warto jednak zwrócić uwagę, że nie działa ona u wszystkich użytkowników. Fakt, że funkcja ta weszła do wersji beta, daje nadzieję, że trafi również do ostatecznej wersji przeglądarki. Mimo to należy się liczyć z tym, że firma wciąż może z niej zrezygnować i w ostateczności nigdy nie zawita do wersji stabilnej. Osobiście mam nadzieję, że w przyszłości na dół trafi także pasek adresu.

Źródło: XDAdevelopers

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.