Może się to wydawać dziwne. W końcu w myśl zasady: wróg mojego wroga jest moim przyjacielem, Hongkong powinien być zadowolony z napięć na linii USA-Chiny. Okazuje się jednak, że jak zwykle sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana. Otóż urzędnicy rządowi Stanów Zjednoczonych zalecili wstrzymanie instalacji podmorskiego kabla internetowego między Stanami Zjednoczonymi a Hongkongiem. Główną przyczyną są obawy, że Chiny mogłyby skorzystać z powstałego w ten sposób węzła w celu wsparcia swoich działań szpiegowskich.

Hongkong bez połączenia z USA

Hongkong bez połączenia z USA

Zacznijmy jednak od początku. W 2016 roku Facebook nawiązał współpracę z Google i spółką zależną China Soft Power Technology Pacific Light Data Communication Co. oraz TE SubCo, aby połączyć Los Angeles i Hongkong kablem o długości 12 800 km. Kabel ten, o szacowanej przepustowości 120 Tbps, stałby się najszybszą autostradą Trans-Pacific do komunikacji internetowej. W zeszłym roku pojawiły się plotki, że rząd USA może wkrótce zablokować projekt ze względu na kwestie bezpieczeństwa narodowego. Ostatnio stało się to oficjalnym stanowiskiem zespołu urzędników rządowych najwyższego szczebla w USA.

Zobacz też: Naszyjnik od NASA, by nie dotykać twarzy – możesz zrobić go samemu

Według nich kabel podmorski jest ryzykowną propozycją, która daje chińskiemu rządowi doskonałą okazję do prowadzenia większej ilości działań szpiegowskich. Wszystko dlatego, że prawdopodobieństwo, iż dane z Internetu w USA będą przechodzić przez nowy węzeł, nawet jeśli Chiny nie będą docelowym miejscem przeznaczenia, będzie stosunkowo wysokie. Biorąc pod uwagę ostatnie napięcia pomiędzy mocarstwami, to sytuacja zdaje się przesądzona, przynajmniej na razie. Możliwe, że w przyszłości projekt zostanie wznowiony. Prawdopodobna jest również próba przeprojektowania tego rozwiązania tak, aby zabezpieczyć dane USA przed wyciekiem do Chin. To jednak również zajmie sporo czasu.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.