Kilka dni temu wykiełkowało pewne, dość błędne przekonanie, że Apple właśnie dokonuje rewolucji, zapowiadając pierwsze komputery osobiste na ARM. Prawda jest jednak taka, że zarówno Windows 10, jak i Chrome OS były tu już znacznie wcześniej. Umniejszanie temu tylko przez to, że Apple ogłosiło swoje plany, świadczy o wielkiej sile firmy spod znaku nadgryzionego jabłka. Jednak przy okazji jest to przeczenie faktom. Prawda jest taka, że nie ważne kto był pierwszy. Ważne kto odniesie sukces. I, mimo że zwycięstwo Apple na tym polu wydaje się nieuniknione, to Microsoft nie zamierza się poddawać, a Qualcomm mu pomoże w tej walce.
Snapdragon 8cx Plus
Snapdragon 8cx firmy Qualcomm został po raz pierwszy ogłoszony w 2018 roku. Miał on spopularyzować notebooki z systemem Windows 10 oparte na technologii ARM. Efekty tych starań możemy obserwować już dziś i wyglądają one dość… No dobrze, w ogóle nie wyglądają. Nie oznacza to jednak, że pomysł trzeba od razu skreślić. Obecnie największą wadą w przypadku Windowsa 10 na ARM jest marna wydajność emulacji programów x86 i brak wsparcia dla x64. Żeby to poprawić, Microsoft czeka długa praca, jednak zwiększenie wydajności samych urządzeń również powinno pomóc. Według najnowszych informacji obydwie te możliwości są niezależnie od siebie rozwijane. To oznacza, że Qualcomm pracuje już nad Snapdragonem 8cx Plus. Jednak po kolei.
Zobacz też: Poznaliśmy sekret wysokiej jasności ekranu Honor X10 Max
Raport z WinFuture informuje, że w bazie danych import-eksport wymieniono wariant Snapdragona 8cx, który nosi wewnętrzny numer modelu SC8180XP. Zwykły Snapdragon 8cx jest zazwyczaj znany jako SC8180X. WinFuture informuje, że nie jest jasne, czy litera P oznacza, że jest to wersja Plus. Warto jednak zaznaczyć, że do tej pory własnie taka zmiana w numerze modelu miała miejsce w przypadku Snapdragona 855 Plus. Raport stwierdza, że szybszy Snapdragon 8cx nadal będzie miał konfigurację ośmiordzeniową. Jednak prędkości zegara będą inne. Zamiast 2,84 GHz dla szybszych czterech rdzeni, zmodernizowany Snapdragon 8cx będzie pracował na tych rdzeniach z częstotliwością 3,15 GHz, ostatecznie przełamując barierę częstotliwości 3,00 GHz. Nie wiadomo nic na temat zmian w przypadku słabszych rdzeni, ani też układu graficznego.
Źródło: wccftech