ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Ubuntu Touch zamiast Androida

Masz dość Androida? Zainstaluj sobie Ubuntu Touch! – Działa na niemal każdym nowym urządzeniu

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Niedawno pisałem o Ubuntu Touch na Redmi Note 7 oraz o tablecie, który zostanie wydany właśnie z tym systemem. Okazuje się jednak, że nie musicie kupować ani świetnego średniaka od Redmi, ani nawet dedykowanego tabletu. Wystarczy, że macie w domu jakiś tablet lub smartfon z Androidem i już możecie się cieszyć zupełnie innym systemem, czyli Ubuntu Touch właśnie. 

Ubuntu Touch zamiast Androida

Ubuntu Touch zamiast Androida

No cóż, niemal w tytule jest tu słowem klucz. Chodzi tu bowiem o urządzenia, które wspierają Projekct Treble. Obecnie jest to niemal każdy smartfon, który znajdziemy na sklepowej półce. Pamiętajmy jednak, że ten pojawił się dopiero w 2018 roku. Dlatego, jeśli mamy smartfon z tego roku lub starszy, to musimy sprawdzić, czy w ogóle jest on wspierany. Na szczęście łatwo to zrobić, wystarczy tylko zerknąć na tę listę sporządzoną przez serwis XDA. Sam proces instalacji również bywa problematyczny. Całość została opisana na Githubie. Mimo wszystko, jeśli chcielibyśmy dać swojemu staremu, ale wciąż żwawemu smartfonowi drugie życie i poznać zapomnianą już platformę, to jest to świetna okazja. 

Zobacz też: Zamień Raspberry Pi w laptopa idealnego dla programisty i elektronika

Za przeniesienie Ubuntu Touch na Projekct Treble odpowiada ta sama osoba, która stała za uruchomieniem systemu na Redmi Note 7. System oferuje wszystkie podstawowe funkcje smartfona i jest w stanie uruchamiać Androidowe aplikacje. To oznacza, że osoby, które chcą poznać jego możliwości, mogą z niego korzystać niemal jak ze zwykłego smartfona. Nie można tu jednak wykluczyć pewnych błędów czy problemów ze stabilnością. To raczej zabawa i to przeznaczona dla pasjonatów Linuxa. Sam raczej się nie zdecyduję na nią. A co Wy myślicie o tej nowej możliwości? Ktoś chciałby sprawdzić Ubuntu Touch na swoim smartfonie? A może już to zrobił?

Źródło: XDAdevelopers

Sprawdź najnowsze wpisy