Najwyraźniej właśnie pojawiło się nowe oszustwo związane z paczkomatami InPost – klient otrzymuje SMS-a, że jego przesyłka czeka w paczkomacie, a do odbioru paczki potrzebny jest jeszcze jeden, dodatkowy krok. Jego wykonanie to jednak najgorsze, co możemy zrobić.

Przesyłka wcale nie czeka na nas w paczkomacie, to oszustwo

źródło: Poszukiwacze Okazji (YouTube)

Oszustwa SMS-owe związane z paczkomatami to nie nowość. Dotychczas oszuści realizowali jednak nieco inną strategię. Najpierw przekonywali w wiadomościach, że konieczna jest niewielka dopłata za dezynfekcję paczki. Potem słyszeliśmy o SMS-ach z informacją, że do uzyskania kodu odbioru paczki potrzebna jest nowa aplikacja – w rzeczywistości program z linku nie miał związku z InPostem, mógł za to zainfekować naszego smartfona.

Temat koronawirusa nieco ucichł, a namowy do instalacji rzekomej aplikacji InPostu nie mają sensu, bo bardzo duża część użytkowników paczkomatów już takie aplikacje ma. Oszuści wysyłają więc SMS-y, w których piszą, że przesyłka już czeka na odbiór, a kod odbioru otrzymamy po zaktualizowaniu aplikacji. Widzimy też link, który na pierwszy rzut oka może skłaniać do kliknięcia – pojawia się w nim fraza InPost. Nazwa nadawcy SMS-a u odbiorcy wyświetla się jako Paczkomat, ale u niektórych może być inna. Co się stanie, gdy klikniemy wyglądający znajomo, ale jednak podejrzany link? Zostajemy przeniesieni na stronę podobną do witryny InPostu. Gdy chcemy zaktualizować aplikację, wyświetla się nam okno podobne do sklepu Google Play. Tak naprawdę cały czas przebywamy jednak na stronie z podejrzaną domeną. Została ona zarejestrowana kilka dni temu.

Bardzo możliwe, że po pobraniu aktualizacji nasze urządzenie zostanie zainfekowane szkodliwym oprogramowaniem, które może np. wykraść nasze dane. SMS-y z zachętą do aktualizacji, bo paczka już czeka na odbiór, otrzymują także osoby, które nic do paczkomatów nie zamawiały. Jeśli ktoś jednak czeka na przesyłkę, fałszywa wiadomość może nie wzbudzić jego czujności.

Czytaj także: InPost nie zwalnia – firma ma już 7 tysięcy Paczkomatów

Pamiętajcie, aby dokładnie przyglądać się linkom, w które klikacie. Jeśli chodzi o same paczkomaty InPost, najlepiej pobierzcie oficjalną aplikację firmy prosto z Google Play. Aktualizujcie ją również prosto przez sklep z aplikacjami.

źródło: Poszukiwacze Okazji (YouTube) zdjęcie główne: InPost

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.