honeycomb

Rynek tabletów w ostatnich kilkunastu miesiącach rozrósł się bardzo dynamicznie. Coraz większe znaczenie mają urządzenia z systemem Android. Wiele osób z pewnością zastanawia się, ile tabletów z Honeycombem trafiło na rynek.

Nikt nie ma wątpliwości, że zdecydowanie największy udział na rynku tabletów ma iPad. Urządzenie zaprojektowane przez firmę z Cupertino znalazło rzeszę wiernych użytkowników, dzięki czemu iOS jest najpopularniejszym systemem wykorzystywanym w przypadku tabletów. Jak sytuacja wygląda w przypadku Honeycomba?

Koncern Google wprowadzając Honeycomba w pierwszym kwartale tego roku, zapowiedział ostrą walkę z iPadem. Zgodnie z szacunkami różnych firm, tablety z Honeycombem w ciągu kilku miesięcy zdobyły kilkanaście procent udziałów. Nie byłby to więc najgorszy wynik.

Jeden z programistów Androida policzył, ile urządzeń z Honeycombem mogło do tej pory trafić na rynek. Możemy tylko przypuszczać, że liczba ta jest daleka od założeń Google. Najprawdopodobniej sprzedano zaledwie 3.4 miliona urządzeń z systemem Honeycomb. Z całą pewnością w poprawieniu wyników sprzedaży nie pomógł brak aplikacji dla tego systemu, a także dość wysokie ceny.

W jaki sposób policzono liczbę tabletów z Honeycombem? Al Suton skorzystał ze statystyk dotyczących wersji systemu Android, jakie zostały opublikowane ostatnio przez Google. W ciągu 14 dni (od 19 września do 3 października) do Android Marketu zalogowało się 1.8 procenta urządzeń wykorzystujących Androida w wersjach od 3.0 do 3.2.

Statystyki uwzględniają wyłącznie urządzenia, które są certyfikowane przez Google, dzięki czemu mają normalny dostęp do Android Marketu. Metoda ta nie jest zbyt dokładna, ale daje orientacyjny obraz tego, jak wygląda sprzedaż tabletów z systemem Android dedykowanym dla tabletów.

Google nadal jednak ma nadzieję na zwiększenie swoich udziałów w tym rynku. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że pierwsze pozytywne zmiany będą miały miejsce w ciągu najbliższych tygodni, bo już za kilka dni oficjalnie zaprezentowany zostanie Android Ice Cream Sandwich. Nadal nie wiadomo, ile będziemy musieli poczekać na pierwsze urządzenia z tym systemem. Z całą pewnością prace trwają w przypadku Motoroli i Asusa.

źródło: Slashgear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Cebula