Wprowadzając na rynek Snapdragona 865, Qualcomm ogłosił obsługę sterowników dla procesorów graficznych z możliwością aktualizacji za pośrednictwem sklepów z aplikacjami. Xiaomi został pierwszym producentem, który dostarczył aktualizację sterowników do procesorów graficznych Adreno 650 obecnych w Mi 10, Mi 10 Pro i Redmi K30 Pro. Teraz, idąc w ślady Qualcomma, ARM ogłosił również podobne wsparcie dla swoich jednostek GPU Mali.

Sterowniki ARM Mali z możliwością aktualizacji

Sterowniki ARM Mali z możliwością aktualizacji

Aktualizacje sterowników procesora graficznego na Androida są utrudnione od lat. Wszystko dlatego, że producenci musieliby je wydawać jako osobną aktualizację OTA. Aby rozwiązać ten problem, firma Qualcomm wprowadziła sterowniki do układów GPU z możliwością aktualizacji poprzez domyślny sklep producenta smartfonów. Dobrym przykładem jest tutaj właśnie Sklep Play od Google. W ten sposób użytkownicy mogą uzyskać dostęp do nowych funkcji z OpenGL lub Vulkan API, nie czekając na aktualizacje systemu OTA od producentów. Ponadto, wydajność graficzna i poprawki błędów mogą być łatwo utrzymywane dzięki temu podejściu. Zupełnie tak, jak ma to miejsce na komputerach PC. 

Nie przegap
Bsafer.pl – chroń i kontroluj swoje dane osobowe, zanim będzie za późno
bsafer.pl
Ochrona danych osobowych to poniekąd problem, który jeszcze nie pojawił się w świadomości zbyt wielu osób. Głośno zrobiło się o nim dopiero w momencie, gdy Unia Europejska wprowadziła RODO (Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych). Jednak głośno było tylko dlatego, że trzeba było się dostosować i miało to wydźwięk nie tak pozytywny, jak oczekiwaliby tego sami […]

Zobacz też: Wyciekły prywatne dane użytkowników biznesowych Twittera

Niestety, ARM nie zdradziło jakich układów graficznych mają dotyczyć te zmiany. Najprawdopodobniej trafią one dopiero do nowo ogłoszonych układów Mali G-78, które mają zadebiutować wraz z architekturą Cortex-A78. To oznacza, że powinniśmy zobaczyć taką możliwość w nowych MediaTekach, Unicosach i być może Exynosach. Wszystko jednak zależy od tego, czy układy Samsunga następnej generacji dostaną GPU od AMD. Być może w ten sposób gigant odda przysługę MediaTekowi, którego układy nie słyną z bycia przyjaznymi dla aktualizacji. Biorąc jednak pod uwagę, że seria Kirin od Huaweia notuje poważny przestój, a Samsung przerzuca się na czerwonych, to chyba tylko mało znaczący Unisoc i oczywiście MediaTek wciąż będą korzystały z tego rozwiązania.

Źródło: Gizmochina
Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.