Samsung ogłosił niedawno nową usługę opartą na dronach. Będzie ona służyła do konfiguracji i optymalizacji sieci 5G. Południowokoreański gigant technologiczny udostępnił na początku tego tygodnia film wideo. Mogliśmy na nim oglądać drona wykonującego zadania, które poprawiłyby bezpieczeństwo serwisantów stacji bazowych. Kolejnym dużym plusem jest znacznie szybsze identyfikowanie problemów danej jednostki. Drony od Samsunga w znacznym stopniu przyśpieszą skuteczną konserwację sieci.

Drony nadzorcze 5G od Samsunga

Nowa usługa pozwoli inżynierowi na zdalne sterowanie dronem wyposażonym w kamerę. Będą one następnie wykorzystywane do wykonywania zdjęć i nagrań wideo z anten na dachach lub wieżach stacji bazowej. Materiał filmowy będzie oglądany za pomocą smartfona. Natomiast do weryfikacji ustawień anteny wykorzystane zostanie rozwiązanie z zakresu sztucznej inteligencji. Pozwoli to inżynierom na miejscu określić, czy proces instalacji został przeprowadzony prawidłowo, czy też nie. Samsung rozpocznie testy dla serwisu w swojej siedzibie w Suwon. Nowe zautomatyzowane rozwiązanie ma na celu zaoferowanie operatorom bardziej wydajnej metody monitorowania i konserwacji miejsc odbioru sygnału. Jego zastosowanie poprawi również bezpieczeństwo pracowników i zoptymalizuje wydajność sieci, jak twierdzi firma.

Zobacz też: Niemieccy operatorzy walczą o Huaweia – zresztą nie tylko oni

Opcja ta nie będzie się ograniczała jedynie do Korei. Usługa ta zostanie uruchomiona globalnie jeszcze w tym roku wraz z dalszymi aktualizacjami dotyczącymi rozwiązania. Innymi słowy, Samsung planuje w przyszłości dodać funkcje, które pozwolą inżynierom na ziemi zdalnie regulować nachylenie anteny ze swoich smartfonów, czy też w miarę możliwości zapobiegać konieczności fizycznej obecności człowieka w takich miejscach. Co więcej rozwiązanie to ma być znacznie tańsze, niż klasyczny serwis.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.