Safari to bardzo popularna przeglądarka, dostępna wyłącznie na sprzętach Apple, czyli smartfonach z serii iPhone i komputerach Mac. Wraz z premierą iOS 14 i macOS Big Sur, lubiany program doczeka się bardzo ciekawej nowości, która pozwoli na logowanie się na kompatybilnych stronach internetowych za pomocą Touch ID i Face ID. Hasła odejdą w niepamięć?

Logowanie za pomocą Touch ID i Face ID w Safari 14

Safari

Safari 14 wprowadzi prawdopodobnie największą nowość w ostatnich latach. Mowa oczywiście o tytułowej możliwości logowania się na stronach internetowych za pomocą Touch ID i Face ID. Opcja będzie działała jednak tylko na wybranych witrynach, zbudowanych z myślą o obsłudze tej funkcji, więc na początku zapewne nie będzie ich wiele. Funkcjonalność została oparta na komponencie WebAuthn standardu FIDO2, opracowanym przez FIDO Alliance.

Nie przegap
Bsafer.pl – chroń i kontroluj swoje dane osobowe, zanim będzie za późno
bsafer.pl
Ochrona danych osobowych to poniekąd problem, który jeszcze nie pojawił się w świadomości zbyt wielu osób. Głośno zrobiło się o nim dopiero w momencie, gdy Unia Europejska wprowadziła RODO (Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych). Jednak głośno było tylko dlatego, że trzeba było się dostosować i miało to wydźwięk nie tak pozytywny, jak oczekiwaliby tego sami […]

Zobacz także: Nowa wersja Galaxy S20+ BTS Edition w Polsce – coś dla fanów… koreańskiego popu

Zwykłe hasła są podane na różnego rodzaju naruszenia i wycieki, o czym Apple zdaje się doskonale wiedzieć. Biometria to z kolei zupełnie inna para kaloszy, znacznie bezpieczniejsza od tradycyjnych ciągów znaków. Jak już ustaliliśmy, opisywana nowości w Safari 14 będzie działać tylko na stronach internetowych, które zostały odpowiednio przystosowane. Mając jednak na uwadze fakt, że standard ten będzie dostępny w jednej z kluczowych przeglądarek na rynku, jest spora szansa, że wiele portali zdecyduje się zaoferować wsparcie dla nowego rozwiązania. Oby tak było, bo to naprawdę świetna nowość.

Źródło: The Verge
Kacper Kościański

Pasjonat nowych technologii, dobrych seriali i gier.