ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
ilu polaków ma e-dowód

Ministerstwo Cyfryzacji podało, ilu Polaków ma już e-dowód

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Resort cyfryzacji poinformował dziś, ilu polaków ma e-dowód. Ministertwo przypomniało także, co należy zrobić, aby taki dokument uzyskać. Formalności można załatwić przez internet.

Ilu Polaków ma e-dowód?

Z e-dowodu korzysta już 3 mln Polaków. Choć dowód osobisty to dokument, który towarzyszy nam przez całe życie po uzyskanie pełnoletności (a niektórym nawet już wcześniej), to jego ważność jest ograniczona. Po 10 latach jest konieczna wymiana dokumentu (dokładna data widnieje na każdym plastikowym dowodzie osobistym). Nie trzeba jednak czekać do ostatniej chwili z wymianą.

Żeby złożyć wniosek o e-dowód, potrzebujemy Profilu Zaufanego oraz odpowiedniego zdjęcia. Po zalogowaniu się Profilem Zaufanym do konta Mój GOV trzeba wybrać usługę uzyskaj dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Po kliknięciu opcji złóż wniosek wystarczy wybrać powód ubiegania się o dowód, wybrać urząd, w którym chcemy odebrać dokument i podać kilka innych, istotnych informacji. Oczywiście trzeba także dołączyć zdjęcie i podpisać wniosek Profilem Zaufanym. Nowy dowód zostanie wydany do 30 dni od złożenia wniosku, nie wiąże się to z żadnymi opłatami. Od początku roku o ten dokument przez internet zawnioskowało ponad 140 tysięcy osób.

Czytaj także: Darmowe GTA V to był istny strzał w dziesiątkę – Epic ma powody do świętowania

Czym w zasadzie jest e-dowód? To dowód osobisty, który od klasycznego dokumentu różni się dodatkową warstwą elektroniczną. Dzięki niej można komunikować się elektronicznie z administracją publiczną oraz elektronicznie podpisywać dokumenty. Korzystanie z e-dowodu dodatkowo ułatwia aplikacja eDO App zastępująca czytnik. Można ją bezpłatnie pobrać na smartfona z Androidem lub iOS.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Sprawdź najnowsze wpisy