Najwydajniejszy komputer na świecie ARM

ARM to przyszłość – dowodzi tego najpotężniejszy superkomputer na świecie

2 minuty czytania
Komentarze

Apple nie mogło znaleźć lepszego momentu, aby ogłosić przejście na procesory ARM. Wkrótce potem ogłoszono bowiem najwydajniejszy superkomputer na świecie. I tak, wykorzystuje on do pracy rdzenie ARM jako najpotężniejszy superkomputer na świecie. Jest to również pierwsza konstrukcja tego typu, która znalazła się tak wysoko na liście 500 najwydajniejszych komputerów świata. Co więcej, superkomputer znajduje się w Japonii, a nie w USA czy Chinach, jak wiele systemów, które w ostatnich latach walczyły o pozycję lidera.

Najwydajniejszy komputer na świecie ARM

Najwydajniejszy komputer na świecie ARM

Głównym komponentem superkomputera Fugaku należącego do RIKEN Center for Computational Science jest 48-rdzeniowy procesor A64FX firmy Fujitsu. Do budowy tej piekielnie wydajnej maszyny wykorzystano aż 158 976 takich układów. To natomiast zapewnia aż 415,5 petaflopa standardowej wydajności i aż 1 exaflopa wydajności szczytowej. Tym samym jest to pierwszy superkomputer na świecie, który przebił się przez barierę exaflopów. Aby spojrzeć na tę wydajność z szerszej perspektywy, superkomputer Oak Ridge National Lab z Tennessee, czyli poprzedni lider, zapewniał 148,8 petaflopsami mocy obliczeniowej. Oznacza to, że Fugaku jest aż 2,8 razy potężniejszy od tego systemu.

Zobacz też: Virgin Galactic staje się kosmicznym biurem podróży

Fujitsu licencjonowało projekty procesora ARM, którego właścicielem jest japoński gigant SoftBank. System ten kosztował ponad 1 miliard dolarów, a jego zaprojektowanie i zbudowanie zajęło około sześciu lat. Według The New York Times, naukowcy już używają Fugaku do pomocy w badaniach związanych z koronawirusami. W ostatnich latach systemy oparte na architekturze x86 z procesorami Intel i AMD były najczęściej spotykanym widokiem na liście 500 najwydajniejszych komputerów. Obecnie znajdują się tam zaledwie cztery jednostki oparte na układach ARM. Możliwe jednak, że w przeciągu najbliższej dekady stan ten ulegnie zmianie. Wracając jeszcze do nowego lidera rynku, to warto odnotować fakt, że w Fugaku nie ma też żadnych dedykowanych procesorów graficznych, które mogłyby pomóc w aplikacjach wykorzystujących sztuczną inteligencję.

 Fugaku raczej nie utrzyma miejsca numer jeden na długo. Z pomocą AMD, Cray Computing buduje system exaflop 1,5 dla Departamentu Energii i Oak Ridge National Laboratory. Dlatego też Apple dobrze się wstrzeliło z czasem w swoją deklarację.

Źródło: Engadget

Motyw