ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Unia Europejska chwali media społecznościowe

Unia Europejska chwali media społecznościowe

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Według Komisji Europejskiej firmy technologiczne coraz lepiej radzą sobie z mową nienawiści. Ustalenia te są częścią piątej oceny Kodeksu postępowania w sprawie zwalczania mowy nienawiści w Internecie przeprowadzonej przez KE. Kodeks, który nie jest prawnie wiążący, został podpisany przez Facebooka, Twittera, YouTube i Microsoft cztery lata temu. Każde z nich zobowiązało się do zapewnienia, że ich platformy nie będą oferować możliwości rozprzestrzeniania się w Internecie nielegalnej mowy nienawiści w sposób wirusowy. Google i Snapchat także się zarejestrowały, jednak w późniejszym okresie.

Unia Europejska chwali media społecznościowe

Unia Europejska chwali media społecznościowe

Ostatni przegląd opiera się na ulepszeniach zaobserwowanych w ostatnich latach. Komisja Europejska ustaliła, że średnio 90 procent oznaczonych treści zostało ocenionych przez platformy w ciągu 24 godzin. To duża poprawa w porównaniu z zaledwie 40 procentami w roku 2016 i 81 procentami w 2018. Jest to szczególnie godne uwagi, ponieważ wiele prac przygotowawczych do przestrzegania kodeksu zostało rozpoczętych przed rokiem 2018, co świadczy o stałym i ciągłym postępie. Z treści uznawanych za nielegalne wypowiedzi na temat nienawiści 71 procent zostało usuniętych w 2020 roku, a tylko 28 procent w 2016 roku. Stwierdzono również, że platformy odpowiadają na 67,1 procent otrzymanych powiadomień i udzielają informacji zwrotnych, czyli nieco więcej niż poprzednio — 65,4 procent. Duża w tym zasługa Facebooka, który jako jedyny systematycznie informuje swoich użytkowników. KE twierdzi, że na wszystkich innych platformach jest miejsce na poprawę.

Zobacz też: Nowa oferta Play Internet: min. 500 GB z pełną prędkością + router 5G

Didier Reynders, komisarz ds. sprawiedliwości wydał następujące oświadczenie:

Z zadowoleniem przyjmuję te dobre wyniki. Nie powinniśmy jednak zadowalać się tymi ulepszeniami i powinniśmy kontynuować tę dobrą pracę. Wzywam platformy do uzupełnienia luk zaobserwowanych w ostatnich ocenach, w szczególności w zakresie przekazywania użytkownikom informacji zwrotnych i przejrzystości.

A jak Wy oceniacie ostatnie zmiany w sieci? Nienawiści rzeczywiście zrobiło się mniej w ostatnim czasie?

Źródło: Engadget

Sprawdź najnowsze wpisy