Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) to pełen technologii okrąg o długości 27 km. Trudno więc nie zauważyć, że jest on niesamowitym osiągnięciem inżynierii człowieka. Jednak nowy superzderzacz, który został zatwierdzony przez Cern, sprawia, że LHC nie wydaje się już taki wielki. Przy obwodzie wynoszącym 100 kilometrów, Future Circular Collider (FCC) byłby niemal czterokrotnie większy i sześciokrotnie potężniejszy. Oczywiście, co za tym idzie o wiele droższy.

Następca Wielkiego Zderzacza Hadronów

Europejska Organizacja Badań Jądrowych, lepiej znana jako Cern, zatwierdziła plany FCC, które pozwoliłyby fizykom badać bozon Higgsa z większą precyzją, dowiedzieć się więcej o ciemnej materii oraz szukać nowych cząstek i innych tajemnic. Po tym, jak Peter Higgs i pięciu innych naukowców teoretyzowało cząstkę bozonu Higgsa w 1964 roku, została ona po raz pierwszy wykryta przez Kerna przy użyciu LHC w 2012 roku. Ciekawe, co pozwoliłaby odkryć jeszcze większa maszyna? Mówiąc o Future Circular Collider, Cern oświadczył:

Taka maszyna produkowałaby duże ilości bozonu Higgsa w bardzo czystym środowisku, dokonałaby ogromnego postępu w mapowaniu różnorodnych oddziaływań bozonu Higgsa z innymi cząstkami i umożliwiałaby pomiary o niezwykle wysokiej precyzji.

Zobacz też: Nadchodzi zabójca… średniaków – OnePlus Nord oficjalnie zapowiedziany

Zakładając zabezpieczenie finansowe, budowa może rozpocząć się do 2038 roku. Powinno to zająć około dziesięciu lat. To oznacza, że zostanie uruchomiony nie prędzej niż w około 2050 roku. Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie badań geologicznych w celu upewnienia się, że pod Genewą nie znajdują się żadne podziemne jeziora ani inne obiekty. Koszt budowy FCC w wysokości 23 mld USD będzie wymagał inwestycji ze strony państw członkowskich UE i uczestników Cern, a także zobowiązania do dalszego finansowania w latach późniejszych. Być może Cern będzie musiał zwrócić się o pomoc finansową do innych krajów, w tym USA, Chin i Japonii. 

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.