Virgin Galactic ogłosiło, że zawarła umowę z NASA w sprawie sprowadzenia prywatnych astronautów do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Do tej pory firma Richarda Bransona nie odbywała żadnych płatnych podróży podorbitalnych, nie mówiąc już o lotach orbitalnych. Kontrakt z NASA wzywa jednak Virgin do znalezienia potencjalnych klientów komercyjnych i koordynacji ich transportu do ISS. Może się to wiązać ze szkoleniem i ewentualnym pośrednictwem w podróżach do miejsca startowego SpaceX Crew Dragon, Boeing Starliner czy Rosyjskiej Kapsuły Sojuz.

Virgin Galactic kosmicznym biurem podróży

Virgin Galactic kosmicznym biurem podróży

Chodzi o to, że Virgin Galactic stworzy plan, jak to wszystko zorganizować. Następnie NASA przeprowadzi ocenę wykonalności planu Virgin Galactic dotyczącego opracowania nowego programu gotowości kosmicznych turystów. W ten sposób umożliwi przeprowadzenie komercyjnych wycieczek na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Plany Virgin Galactic dotyczące opracowania nowego programu gotowości prywatnych astronautów orbitalnych bezpośrednio wspierają szeroką strategię NASA mającą na celu ułatwienie komercjalizacji niskiej orbity przez amerykańskie podmioty.

Zobacz też: Małe smartfony – czy właśnie takich urządzeń brakuje na rynku?

Co prawda szkolenia i dowóz na miejsce startu nie brzmią zbyt ekscytująco. Jednak warto podkreślić, że Virgin Galactic ma unikalną wiedzę. W skład firmy wchodzi wielu byłych pracowników NASA i już teraz opracowuje program szkolenia astronautów dla przyszłych lotów suborbitalnych. Dodatkowo samolot kosmiczny VSS Unity byłby również doskonałym sposobem na szkolenie prywatnych astronautów. Mimo że nie wchodzi on na orbitę, to dzięki niemu pasażerowie doświadczą na nim podobnych sytuacji jak na orbicie, czyli poczucia zerowej grawitacji i wysokiego przeciążenia. Tak naprawdę tylko dowiezienia na miejsce startu brzmi, jak coś, z czym poradziłby sobie dowolny kierowca autobusu na świecie. Cała ta inicjatywa to część planów NASA mających na celu otwarcie ISS na bardziej komercyjne wykorzystanie. Agencja rozmawiała już z Tomem Cruisem o nakręceniu filmu na ISS, a SpaceX niedawno zawarła sojusz z firmą Axiom, aby już w tym roku wysłać kosmicznych turystów na stację kosmiczną. 

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.