ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
IBM zainstaluje komputer kwantowy w Kanadzie

Honeywell dotrzymuje słowa: oto najwydajniejszy komputer kwantowy na świecie

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Honeywell spełnił swoją obietnicę. Gigant zbudował najbardziej wydajny komputer kwantowy na świecie. W marcu wielonarodowy konglomerat powiedział, że uruchomi najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Właśnie zaprezentował systemem o objętości kwantowej 64. Tym samym jest on dwa razy potężniejszy niż dotychczasowy lider. Tak przynajmniej w swoim oświadczeniu podaje firma Honeywell.

Najwydajniejszy komputer kwantowy na świecie

Najwydajniejszy komputer kwantowy na świecie
IBM Raleigh

No cóż, warto na początek wyjaśnić, czym tak właściwie jest ta cała objętość kwantowa. Otóż to miara, która uwzględnia liczbę qubitów, czyli bitów kwantowych, maszyny. Jednak poza tym bierze pod uwagę inne parametry jak współczynniki błędu i możliwości podłączenia qubitów. Dla porównania, na początku tego roku firma IBM Raleigh osiągnęła objętość kwantową 32. Tony Uttley, prezes firmy Honeywell Quantum Solutions, stwierdził, że kluczem do uczynienia ich systemów tak potężnymi jest posiadanie najwyższej jakości qubitów przy najniższych współczynnikach błędów.

Jest to połączenie użycia identycznych, w pełni połączonych qubitów i kontroli precyzji.

— Powiedział.

Zobacz też: Motorola Edge Lite nadchodzi – nadal mocny i nadal z 5G, ale bez wodospadu

Komputery kwantowe wykorzystują zasady fizyki kwantowej. No dobrze, tak naprawdę nawet klasyczne procesory wykorzystują fizykę kwantową. Tu jednak chodzi o to, że komputery kwantowe nie ograniczają się do wykonywania pojedynczej kalkulacji w tym samym czasie. Zamiast tego mogą wykonywać wiele obliczeń jednocześnie. Dzięki temu w konkretnych zastosowaniach, jak na przykład łamanie szyfrów są one znacznie potężniejsze niż klasyczne komputery. Oczywiście niewiarygodnie złożona natura i fakt, że dopiero badamy potencjały tej technologii, do tej pory ograniczały ich potencjał do projektów badawczych. Krótko mówiąc, naukowcy wciąż starają się zrozumieć zawiłości komputerów kwantowych. Nie brakuje także głosów twierdzących, że są one ślepą uliczką rozwoju technologii. Czy tak jest w rzeczywistości? Czas pokaże.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy