ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Analiza potu smartwatchem

Smartwatche niczym miniaturowe centra diagnostyczne – kolejna funkcja nas do tego przybliża

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Możemy podziękować firmie Apple za wysunięcie na pierwszy plan funkcji medycznych i zdrowotnych dla urządzeń noszonych. W końcu początkiem tych zmian był Apple Watch, który w najnowszej wersji potrafi wykryć arytmię serca. To natomiast sprawiło, że konkurencja i… naukowcy ruszyli tym tropem. Inżynierowie z UCLA zaprojektowali czujnik, który może zmienić smartfon klasy konsumenckiej w system monitorowania stanu zdrowia.

Analiza potu smartwatchem

Analiza potu smartwatchem

Czujnik ten może bowiem analizować wskaźniki chemiczne znajdujące się w pocie. Te natomiast dość dokładnie informują o tym, co dzieje się wewnątrz ciała. Jak na razie ma on wykrywać glukozę i mleczan, które są wiarygodnymi wskaźnikami tego, jak działa metabolizm organizmu. Inżynierowie stworzyli jednorazowy, dwustronny czujnik, który należy przykleić do smartwatcha od spodu. Wykrywa on cząsteczki, takie jak metabolity w niektórych składnikach odżywczych, które są obecne w pocie w bardzo małych ilościach. Następnie zespół zbudował smartwatch i dołączoną do niego aplikację do rejestracji i obróbki danych. 

Zobacz też: Obraźliwe komentarze pod artykułami? No to dzwonię na policję! Tak ma wyglądać niemiecka rzeczywistość.

Opracowane przez inżynierów rozwiązanie może przekształcić urządzenia noszone w platformę do monitorowania stanu zdrowia. I to taką, która jest zdolna do pomiaru informacji na poziomie molekularnym w celu uzyskania głębszego zrozumienia tego, co dzieje się w organizmie w czasie rzeczywistym. Zasada działania jest prosta. Czujnik działa jak ogniwo. Pod wpływem potu generuje niewielką energię elektryczną, która się różni zależnie od składu. Następnie zegarek je interpretuje w odpowiedni sposób i przekształca na dane wyjściowe. Oczywiście, zanim technologia ta trafi do użytku konsumenckiego minie jeszcze sporo czasu. Nawet jeśli jej skuteczność już jest zadowalająca, to konieczność wymiany podkładek, oraz ich naklejania pod kopertę zegarka wydaje się zbyt uciążliwe, aby w takim kształcie mogło się przyjąć.

Źródło: Slashgerar

Sprawdź najnowsze wpisy