ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Lumia 950 z Windows 10

Projekt Windowsa 10 na Lumii 950 robi niesamowite postępy

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Pełny Windows na smartfonach od lat jest marzeniem wielu osób. Microsoft zadaje się głuchy na te prośby, a jego coraz to nowe projekty wciąż nie ujrzały światła dziennego. Tam, gdzie firma zawodzi, działają jednak fani. Kilka lat temu programiści znaleźli sposób na uruchomienie pełnego systemu operacyjnego Windows 10 na smartfonach Lumia 950 i 950 XL. Informacje o śmierci projektu okazały się na szczęście mocno przesadzone.  Z biegiem lat rozwój portu ARM w systemie Windows 10 nabrał tempa i dokonał się spory postęp w tej dziedzinie.

Lumia 950 z Windows 10

Lumia 950 z Windows 10

Teraz programiści pracujący nad projektem mówią, że zespołowi udało się uzyskać system Windows 10 Build 19041 (20H1) pracujący na smartfonie Lumia. Obecnie aplikacje ARM64, ARM i x86 mogą pracować z systemem Windows 10 ARM na urządzeniach Lumia 950 i Lumia 950 XL. Projekt na razie ogranicza się to tylko do tych dwóch urządzeń. Mimo to prace nad przeportowaniem Windowsa 10 na Androidowe flagowce wciąż trwają i nabierają tempa. Twórcy portu jednak nie dzielą się żadnymi szczegółami na ten temat. Nie wiadomo więc, jak bardzo są zaawansowane, ani nawet, na jakich smartfonach ma on być dostępny. 

Zobacz też: Fabuła The Last Of Us – gra, która igra ze schematami

Wróćmy jednak do Windowsa 10 dla Lumii 950 i 950 XL. Większość czujników, w tym między innymi czujnik światła, przyspieszeniomierz i żyroskop, działa. Aplikacja MobileShell, która jest dostępna w sklepie Microsoft Store, sprawia, że obsługa takiego urządzenia jest stosunkowo wygodna i przypomina nieco to, co znamy z Windowsa 10 Mobile. Co więcej, ma ona wsparcie dla połączeń komórkowych poprzez opcję WOA Dialer. Ta niestety nie jest dostępna dla wszystkich regionów. Kolejnym ważnym elementem portu jest wsparcie dla SMS-ów. Niestety, MMS-y wciąż nie są obsługiwane. To oznacza, że efektem tych prac będzie w pełni funkcjonalny smartfon z Windowem 10. Robi to wrażenie, prawda?

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najnowsze wpisy