ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
apple intel

Intel chwali się osiągami swoich zintegrowanych układów graficznych dla laptopów – to robi wrażenie

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Zintegrowane układy graficzne w laptopach przez lata były traktowane po macoszemu. Dopiero AMD zmieniło to podejście dzięki swoim układom APU z serii Vega, które oferują przyzwoitą wydajność. Intel postanowił dogonić w tej kwestii rywala i również zaoferować nam sensowne iGPU w swoich procesorach. W drugiej połowie 2020 roku będzie miała miejsce premiera mobilnego procesora Intel Tiger Lake 10 nm. Procesor ten będzie miał zintegrowaną grafikę Xe.

Zintegrowana grafika Intel Xe w praktyce

Aby dać nam wyobrażenie o tym, do czego jest zdolny, firma zaprezentowała cienkiego i lekkiego laptopa z tym układem i uruchomiła na nim Battlefield V. Główny strateg wydajnościowy Intela, Ryan Shrout, zamieścił na Twitterze film, w którym widzimy krótki film, który pokazuje, jak ten zintegrowany układ graficzny radzi sobie z grą. Tytuł został uruchomiony w rozdzielczości 1080p i wysokimi ustawieniami graficznymi. Tytuł w tym przypadku korzysta z biblioteki DirectX 11. Battlefield V działał w okolicach 30 FPS. Biorąc pod uwagę, że jest to zintegrowany układ graficzny od Intela, robi piorunujące wrażenie. Sam autor nagrania podkreśla, że gra została uruchomiona na wczesnej wersji sterowników. Te wciąż nie są jeszcze dopracowane, więc efekt ma być jeszcze lepszy. 

Zobacz też: Kto nie z nami ten przeciwko nam! – czyli jak Steam obrywa za neutralność polityczną

Oczywiście na fanach AMD nie robi to aż tak dużego wrażenia. W końcu APU czerwonych z grafiką Vega potrafi uruchamiać nawet nowe gry już od kilku ładnych lat. Warto jednak podkreślić, że według redaktora AdoredTV Matthew Connatsera, Ryzen 9 4900HS ze zintegrowaną grafiką Vega 8 ma średnią około 25 klatek na sekundę na Battlefield V z tymi samymi ustawieniami. To oznacza, że układ Intela jest około 20 procent szybszy, i to przed dodaniem końcowych sterowników i optymalizacji. To stawiałoby go bliżej układu Vega 11. Ten natomiast potrafi zagwarantować przyjemną grę. Jako właściciel Ryzena 5 2400G coś wiem na ten temat. Oznacza to, że granie w zaawansowane graficznie na lekkich laptopach z Intelem stanie się możliwe. Może nie na najwyższych detalach, ale jednak.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy