Do branży kosmicznej turystyki właśnie dołączyła kolejna firma. Space Perspective zmierza pozwolić turystom na podziwianie Ziemi z pokładu swojego pojazdu Neptun. W tym przypadku nie ma jednak mowy o rakiecie czy innym wahadłowców. Mowa tu o… balonie. I, mimo że pomysł ten wydaje się absurdalny, to ma więcej sensu, niż mogłoby się wydawać. Oczywiście, projekt jest mniej przyszłościowy, niż działania SpaceX i raczej nie doprowadzi do przełomu w nauce. Orbita również będzie dość niska. Jednak poza tym rozwiązanie to ma masę zalet.

Kosmiczna turystyka balonem

Kosmiczna turystyka balonem

Oczywiście tak naprawdę trudno tu mówić o locie w kosmos. Balony działają bowiem na zasadzie wyporu. Wznoszą się w górę, dopóki masa całego układu jest mniejsza niż masa powietrza o tej samej kubaturze. To oznacza, że taki balon osiągnie górne warstwy atmosfery, jednak nie ma możliwości, żeby ją opuścił. Nie zmienia to jednak faktu, że dzięki temu będzie można zobaczyć Ziemię w sposób podobny, jak robią to astronauci. I to właśnie jest jej celem. Dlatego też Space Perspective zwróciło się do londyńskiej firmy projektowej Priestman Goode o pomoc w stworzeniu kapsuły, która pozwoli na uzyskanie maksymalnego możliwego niezakłóconego widoku. Sama nazwa kapsuły, czyli Neptun, również jest nieprzypadkowa. Odnosi się do tego, że spośród wszystkich znanych planet tylko na Ziemi występuje woda w stanie ciekłym.

Zobacz też: Czwartkowa aktualizacja biblioteki Netflixa – trochę dodano i skasowano prawie 20 filmów

Jakie są więc tego zalety? No cóż, przede wszystkim będzie tanio. Możliwie niska cena jest głównym filarem przedsięwzięcia. Dzięki temu kosmiczna turystyka, a przynajmniej jej namiastka, stanie się dostępna nie tylko dla najbogatszych. Nie ma podanych konkretnych cen, pewnie wciąż będzie drogo, jednak taki lot będzie w zasięgu wielu pasjonatów kosmosu. Kolejnym plusem są warunki startowe. Nie ma tu mowy o silnych przeciążeniach. Wznoszenie się będzie przypominało start sterowca. Jak jednak wrócić na Ziemię? No cóż, w tym celu wykorzysta się siłę natury, zwaną grawitacją. Na pewnej wysokości balony pękną lub zostaną odcięte. Następnie kapsuła po prostu spadnie. Oczywiście będzie wyposażona w spadochrony. Dzięki temu kapsuła będzie wielorazowa. A i sami pasażerowie przeżyją tę niesamowitą wycieczkę. 

Źródło: Forbes

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.