Obraz gier komputerowych w społeczeństwie powoli się zmienia. Dawniej uchodziły one jedynie za rozrywkę i to tej części społeczeństwa z problemami personalnymi. W telewizji, zwłaszcza polskich serialach, były one zwykle przedstawiane jako niebezpieczna i uzależniająca technologia, natomiast pewien ksiądz głosił, że to dzieło Szatana. Na szczęście te czasy mamy już za sobą. Coraz więcej osób nie tylko dostrzega w grach głębie, ale też to, że mogą one nas czegoś nauczyć.

This War of Mine lekturą szkolną

This War of Mine lekturą szkolną

Takim tytułem bez wątpienia jest This War of Mine. Gra, w której trudne decyzje naprawdę takie są i mają daleko idące konsekwencje. Dodatkowo nie są one efektem skryptów. To od nas zależy czy kogoś okradniemy lub zamordujemy, żeby przetrwać, czy też wybierzemy trudniejszą drogę moralnego przeżycia piekła wojny. To jednak nie zawsze się udaje. Co więcej, ta gra pokazuje, czym wojna jest tak naprawdę, z punktu widzenia cywili. Nie ma tu bohaterskich żołnierzy, pięknych przemówi i poczucia siły. Są strach, głód, choroby i przemoc. Wszystko to pokazane w klimacie depresji i beznadziei. Dlatego z całą powagą muszę stwierdzić, że doświadczenie, jakie daje This War of Mine, wywiera większe wrażenie, niż nie jedna lektura szkolna.

Zobacz też: Z Allegro znikną alkohol i… używane maseczki. Są też nowe obowiązki dla sprzedających

Jak widać, nasze władze również wychodzą z podobnego założenia. 

Premier Mateusz Morawiecki odwiedzi w czwartek jednego z największych polskich producentów gier komputerowych. W planach jest włączenie flagowej produkcji studia do nieobowiązkowej listy lektur szkolnych, które będą omawiane w kontekście historii i kultury.

— poinformowało wczoraj koło południa Radio Kraków. 

Oznacza to, że spotkanie to odbędzie się dziś. W jego trakcie mają być prowadzone rozmowy na temat wprowadzenia gry na listę nieobowiązkowych lektur dla szkół średnich od roku szkolnego 2020/2021. Tytuł ma zostać udostępniony szkołom całkowicie za darmo. Jest to pierwszy raz, kiedy gra komputerowa trafia na listę lektur i to nie tylko w Polsce. 

Gry w edukacji

Gry są oczywiście używane w edukacji, w nauce programowania, nauk ścisłych, w rozwijaniu zdolności poznawczych, plastycznych, muzycznych, ale nigdzie na świecie, zgodnie z naszym rozeznaniem, żadne państwo nie włączyło gry do oficjalnego zestawu lektur szkolnych, aby poprzez nie opowiadać młodzieży o ludziach. 

— stwierdził w rozmowie z Radiem Kraków rozmówca z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Gra This War of Mine jest dostępna na smartfony i tablety z Androidem. Można ją kupić za pośrednictwem Sklepu Play.

Aktualizacja:

Dopisanie gry This War of Mine do listy lektur właśnie stało się faktem. Ciekawe, czy to początek nowego trendu i z czasem pojawi się na niej więcej tytułów?

Źródło: Bankier.pl

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.