ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Apple uwolni NFC dzięki UE

Apple oskarżone o działania monopolistyczne – Unia Europejska bada sprawę

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

UE wszczęła formalnie dwa postępowania wyjaśniające w zakresie ochrony konkurencji. Dotyczą one dotyczące Apple App Store i Apple Pay. Firma z Cupertino będzie sprawdzana pod kątem pobierania od osób trzecich 30% opłaty za hosting swoich aplikacji w App Store przy jednoczesnej promocji swoich własnych konkurencyjnych usług na rynku. Rozwiązanie firmy w zakresie płatności mobilnych będzie również testowane pod kątem ograniczenia korzystania z NFC do aplikacji Apple Pay. Według Unii utrudnia to bankom i innym dostawcom usług finansowych oferowania płatności NFC za pośrednictwem ich własnych aplikacji.

Monopol Apple App Store i Apple Pay

Monopol Apple App Store i Apple Pay

Apple wygenerowało w App Store sprzedaż na poziomie 519 miliardów dolarów. Aż 30% z tej kwoty trafiło do kieszeni firmy. Obecnie Unia Europejska prowadzi dochodzenie w sprawie zasad tam panujących, aby ustalić, czy naruszają one jej politykę konkurencji.

Apple uzyskało rolę strażnika, jeśli chodzi o dystrybucję aplikacji i treści dla użytkowników popularnych urządzeń firmy.

— Stwierdziłą Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza UE odpowiedzialna za politykę konkurencji. 

Zauważyła ona również, że własne usługi Apple, takie jak Apple Music i Apple Books, konkurują z innymi twórcami aplikacji. Z tego też powodu UE musi dopilnować, aby zasady regulujące funkcjonowanie App Store nie zakłócały konkurencji.

Zobacz też: Premiera Tecno Spark Power 2 – szkoda, że tak opłacalne smartfony nigdy nie trafiają do Polski

Drugie unijne dochodzenie antymonopolowe dotyczy tego, w jaki sposób Apple dyktuje wykorzystanie technologii NFC w aplikacjach i witrynach internetowych firm handlowych. Vestager zauważa, że rozwiązania w zakresie płatności mobilnych szybko zyskują na popularności. Ich wykorzystanie wzrosło ostatnio ze względu na trwającą pandemię, która przekonała konsumentów do płatności online i bezkontaktowych. Według EU Apple utrudnia dokonywanie płatności bezdotykowych firmom trzecim. Apple wyraziło rozczarowanie decyzją UE. Firma twierdzi, że te skargi są w pełni bezpodstawne. Stwierdziła jednak, że jest zadowolona z takiego obrotu sprawy, ponieważ dzięki temu raz na zawsze udowodni, że jej działania są w pełni uczciwe.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy