Koniec Adobe Flash Player został zapowiedziany jeszcze w 2017 roku, ale dopiero w tym, firma zamierza oficjalnie zakończyć wsparcie. Trzeba przyznać, że zajęło im to trochę czasu, ale podjęta przez Adobe decyzja zdaje się być jak najbardziej słuszna. Czasy świetności Flasha mamy już dawno za sobą, choć rozwiązanie zrewolucjonizowało to, jak dziś wyglądają strony internetowe. Kiedy oficjalnie pożegnamy rozwiązanie?

Koniec Adobe Flash Player

Koniec Adobe Flash Player
Fot. Adobe

Jak podaje oficjalna strona, koniec Adobe Flash Player nastąpi z ostatnim dniem tego roku, czyli dokładnie 31 grudnia 2020. To decyzja, którą Adobe podjęło wspólnie z partnerami (Apple, Facebook, Google, Microsoft czy Mozilla) i do której jest już przygotowane. Zanim to jednak nastąpi, firma obiecuje, że będzie dostarczać wszelkiego rodzaju łatki zabezpieczeń oraz zadba o kompatybilność rozwiązania na stronach internetowych. W 2021 roku nie będzie już nawet możliwości, by ściągnąć Adobe Flash Player ze strony producenta, czyli firma zupełnie odetnie się od rozwiązania. Podano także informację, że nie zaleca się tego, by ściągać Flash Player z innych stron, bo jedynie Adobe jest tutaj dostarczycielem technologii.

Oczywiście wraz z momentem, kiedy Flash zostanie „ubity”, nie będą pojawiały się już nowe aktualizacje. Użytkownicy, którzy dalej korzystają z tego rozwiązania, mają dostać stosowne powiadomienie od Adobe, że wsparcie powoli się kończy. To ma być rozsyłane jeszcze w tym roku. Co więcej, rzeczy, które powstały we Flashu, mają zostać w zablokowane przez Adobe. Oznacza to, że niektóre strony internetowe czeka niedługo solidna przebudowa. Zważywszy na to, że są teraz inne rozwiązania (np. HTML5 czy WebGL), decyzja Adobe zdaje się być zasadna.

Zobacz też: Xiaomi Mi 10 oraz mi 10 Pro znikają z Czech

Flash kilkanaście lat temu mocno odcisnął swoje piętno na tym, jak dziś wyglądają i jak projektowane są strony internetowe. Tego nie można mu odmówić, ale czasy świetności dawno ma już za sobą. Teraz widać przyszła pora na nowe rozwiązania. Będziecie tęsknić za Flashem?

Źródło: Adobe Flash

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.