Według wczorajszych pogłosek Qualcomm miał zaprezentować Snapdragona 775G, aby pokazać, kto jest liderem wydajności w średniej półce. Okazało się jednak, że te doniesienia nie były prawdziwe. Firma rzeczywiście zaprezentowała nowy procesor z obsługą 5G. Ten jednak rozwiązuje zupełnie inny i o wiele bardziej pilny problem amerykańskiego producenta układów SoC do smartfonów. Snapdragon 690 5G, bo o nim mowa, to pierwszy tani układ 5G od Qualcomma.

Snapdragon 690 5G zaprezentowany

Snapdragon 690 5G

Jest to przedstawiciel linii 600, więc właśnie względem jej najwydajniejszego przedstawiciela powinien być porównywany. Procesor ten jest o 20% szybszy od Snapdragona 675. To stawia go nieco poniżej modelu S730. Dużym skokiem jest natomiast układ graficzny. Ten jest wydajniejszy aż o 60% względem tego, co oferował poprzednik. Oznacza to, że można w tym przypadku mówić o tanim układzie 5G do gier. Poza wsparciem dla sieci 5G procesor ten obsługuje także Bluetooth 5.1 i Wi-Fi 6. Pod względem łączności nie odstaje więc od flagowych modeli. Fanów słuchawek bezprzewodowych powinny ucieszyć informacje o obsłudze kodeków Qualcomm® aptX™ Adaptive Audio i Qualcomm TrueWireless™ Stereo.

Zobacz też: Sesja RPG dla dzieci z Centrum Zdrowia Dziecka – bo pomagać można różnie

Sam procesor został wykonany w procesie 8 nm. Składa się on z ośmiu rdzeni Kyro 560 o taktowaniu 2 GHz i układu graficznego Adreno 619L. Dzięki temu ostatniemu wspiera on ekrany Full HD+ o odświeżaniu do 120 Hz. Wrażenie robią również jego możliwości fotograficzne. Procesor ten powinien sobie poradzić z aparatem do 192 MPx. Znaczny skok względem modelu S675 odnotowano także w przypadku sztucznej inteligencji. Układ AI Snapdragona 690 jest wydajniejszy aż o 70% w porównaniu do poprzednika. Niestety, wciąż nie wiadomo jaki smartfon zadebiutuje z tym układem, oraz czy rzeczywiście będzie to tanie urządzenie. Miejmy nadzieję, że Qualcomm potraktował kwestię ceny dostatecznie poważnie.

Źródło: Qualcomm

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.