Ona Tap to nowa propozycja od Google, która rozwijana jest w ramach ich systemu Android. Funkcja pozwoli ułatwić logowanie się do aplikacji oraz stron internetowych, co będzie można zrobić za pomocą jednego kliknięcia. Do tego dojdzie jeszcze Block Store. Wszystko oczywiście odpowiednio zabezpieczone i przemyślane tak, by użytkownik mógł spokojnie nie pamiętać o swoich hasłach. Jak ma działać nowa funkcja?

One Tap

Google regularnie dzieli się informacjami na temat tego, jak będzie wyglądał i działał ich nowy system. Program Android 11 beta już wystartował, ale zanim dostęp do niego będzie ogólnie dostępny, minie jeszcze sporo czasu. Nowości w Android 11 zapowiadają się jednak wyjątkowo ciekawie, a teraz zaprezentowano kolejną z nich. Mowa o One Tap, czyli funkcji pozwalającej na logowanie się do aplikacji i stron internetowych za pomocą jednego kliknięcia. Ma to ułatwić życie zarówno użytkownikom, jak i developerom.

One Tap został zapowiedziany jeszcze w 2017 roku, ale dopiero teraz Google zdecydowało się przedstawić go szerzej. W momencie kiedy użytkownik będzie chciał zalogować się w nowej aplikacji, pojawi się możliwość zrobienia tego za pomocą jednego kliknięcie. One Tap Sign In ma tworzyć bezpieczny profil oraz hasła, które powiązane zostaną z kontem Google. W momencie wybrania tej opcji Google podzieli się z aplikacją naszym imieniem, adresem e-mail oraz zdjęciem przypisanym do konta. Funkcja będzie synchronizować się z kontem, więc będzie można z niej korzystać na każdym urządzeniu, które jest zalogowane do Google. Użytkownicy będą mogli też tworzyć własne hasła i zapisywać je w usłudze.

Zobacz też: Kiedy Twój smartfon dostanie system Android 11?

Block Store

Kolejną nowością jest Block Store, który ma pomóc w logowaniu na nowych urządzeniach i tym, by nie wpisywać przy tym haseł do każdej aplikacji. Jeżeli użytkownik zdecyduje się na udostępnienie zaszyfrowanych danych (tokenów) z aplikacji, których używa do chmury Google, będzie mógł je „odzyskać”, kiedy zaloguje się na nowym urządzeniu. Hasła i login z aplikacji nie będą więc przechowywane, co ma zapewnić większe bezpieczeństwo. Dane w tej formie można także będzie przechowywać na samym smartfonie. One Tap oraz Block Store będą częścią biblioteki Google Identity Services (GIS) i mają zastąpić w przyszłości Google Sign In oraz Smart Lock dla haseł.

Źródło: Google / 9to5Google

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.