Szybkie rozbłyski radiowe w kosmosie mogą już wkrótce stać się znacznie mniej tajemnicze. Astronomowie wykryli pierwsze znane ich źródło pochodzące z galaktyki Drogi Mlecznej. Pochodzą one z magnetaru SGR 1935+2154 oddalonego o około 32 616 lat świetlnych. Dla jasności warto podkreślić, że jest to rodzaj gwiazdy neutronowej, która generuje niezwykle intensywne pole magnetyczne. Oczywiście jest to cecha każdej gwiazdy neutronowej, jednak w przypadku magnetarów jest ono wyjątkowo potężne nawet jak na tę kategorię obiektów. No cóż, warto jeszcze dodać, czym tak właściwie są te gwiazdy neutronowe: otóż to obiekty o tak silnej grawitacji, że ich atomy zostały wręcz sprasowane ze sobą i rozbite. Składają się one ze zdegenerowanej materii, na którą w znacznej większości składają się neutrony. 

Magnetar w Drodze Mlecznej

magnetar

Warto tu zauważyć, że wcześniej uznawany za najbliższy magnetar jest oddalony od nas o około 490 milionów lat świetlnych i znajduje się w innej galaktyce. Oznacza to, że magnetar oddalony o ponad 32 tysiące lat świetlnych jest w tej skali niemal naszym sąsiadem. Został on odkryty pod koniec kwietnia dzięki połączeniu obserwacji satelitarnych i naziemnych teleskopów radiowych. Odkrycie to mogłoby rzucić o wiele więcej światła na naturę tych obiektów. Stosunkowo mała odległość od Ziemi umożliwiła wykrycie promieniowania o innych długościach fal, takich jak promienie rentgenowskie. To natomiast może oznaczać, że taki obiekt byłby w stanie sterylizować na bieżąco wiele sąsiednich układów planetarnych z potencjalnego życia.

Zobacz też: Monitor dla graczy od Xiaomi – odświeżanie 165 Hz i przyzwoita cena

Oczywiście to odkrycie nie sprawi, że poznamy wszystkie tajemnice natury stojące za szybkimi rozbłyskami radiowymi. Nadal nie jest pewne, dlaczego niektóre z nich są bardziej energetyczne niż inne. Nie wiadomo także, czemu część z nich występuje we wzorcach, które nie pokrywają się z obecnymi modelami. Niemniej jednak to lokalne odkrycie może odpowiedzieć na wiele pytań ich dotyczących. 

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.