Huami Technology, producent urządzeń noszonych, który jest odpowiedzialny między innymi za opaski Mi Band od Xiaomi, zorganizował konferencję na temat innowacji w dziedzinie AI. Podczas tej imprezy firma zaprezentowała szereg innowacyjnych technologii dotyczących Sztucznej Inteligencji. Jednak prawdziwą gwiazdą programu był jej nowy procesor. Huangshan 2 jak wskazuje nazwa, jest drugą generacją układów od chińskiego giganta i jej trzecim procesorem z tej rodziny. Wcześniej dostaliśmy Huangshan 1 i Huangshan 1S, który był lekką modernizacją modelu podstawowego.

Huami Huangshan 2

Huami Huangshan 2

Huangshan 2 pojawia się prawie dwa lata po pierwszej generacji autorskiego układu Huami. W zeszłym roku otrzymaliśmy wyżej wspomnianego Huangshan 1S, więc wbrew pozorom firma aktualizuje swoje procesory przynajmniej raz do roku. Układ będzie napędzał następne generacje zegarków i opasek firmy i został opracowany przez dział badań i rozwoju procesorów firmy. Pamiętajmy, że proces ten nie był łatwym zadaniem. Tylko kilka chińskich firm osiągnęło do tej pory masową produkcję samodzielnie opracowanych chipów. Niech miarą tego sukcesu będzie również fakt, że Xiaomi, które jest znacznie większą firmą, poległo na tym polu przy swojej pierwszej próbie. 

Zobacz też: Wielkie porządki na Twitterze – serwis kasuje dziesiątki tysięcy kont

Spójrzmy jednak co nowy układ Huami Huangshan 2 ma nam do zaoferowania. Podobnie jak poprzednik został on zbudowany na podstawie architektury RISC-V. Jest to w pełni otwarty standard niezależny od rządów jakiegokolwiek kraju, o co swego czasu postarali się jego twórcy. W porównaniu do poprzednika układ ten cechuje się wyższą wydajnością i jednocześnie niższym zużyciem energii niż jego poprzednik. Firma nie zdecydowała się jednak na bezpośrednie porównanie. Zamiast tego producent skupił się na tym, że układ posiada również niezależny silnik sieci neuronowej NPU. Dzięki niemu układ znacznie lepiej interpretuje wszystkie dane wejściowe. Kolejnym atutem jest nowy koprocesor C2. Układ ten przejmuje kontrolę, gdy główny układ jest w stanie uśpienia lub nawet wyłączenia. Testy wewnętrzne wskazują tu na 50-procentowe zmniejszenie ogólnego zużycia energii. Nowy procesor Huami ma zadebiutować w urządzeniach firmy w 2021 roku.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.