ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Prawo jazdy w mObywatel

Prawo jazdy w mObywatel? Możliwe, że zobaczymy je już niebawem

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Newsy

Prawo jazdy w mObywatel to jeden z ostatnich dokumentów, których aplikacja nie pozwala dodać. Możemy już korzystać z cyfrowego dowodu osobistego, legitymacji szkolnych oraz studenckich czy dowodu rejestracyjnego samochodu. Jednak samo prawo jazdy nie jest jeszcze dostępne, ale jedna informacja w sklepie Google Play Store sprawia, że możemy już na nie czekać. A przynajmniej szanse na obecność tam dokumentu rosną.

Prawo jazdy w mObywatel – kiedy możemy się go spodziewać?

Prawo jazdy w mObywatel
Fot. Google Play Store

Jeżeli prawo jazdy w mObywatel w końcu się pojawi, kierowcy korzystający z aplikacji, teoretycznie nie będą musieli posiadać ze sobą jego normalnej wersji.  Dlaczego tylko teoretycznie? Ponieważ mTożsamość, czyli „coś na kształt” cyfrowego dowodu osobistego. Nie musi być respektowana we wszystkich miejscach, gdzie wymagane jest okazanie tego dokumentu. Jak możemy przeczytać w opisie aplikacji w Play Store „(…) gdzie wprost nie jest wymagany plastikowy dowód osobisty czy paszport.”. Następnie wymieniane są takie instytucje, jak Poczta Polska. Ważne jest to, że z mTożsamości nie da się skorzystać w bankach czy sądach.

Prawo jazdy w mObywatel może więc działać na podobnej zasadzie. Jednak najważniejsze tutaj jest to, czy będzie respektowane przez policję w czasie kontroli. Tego jeszcze nie wiadomo, podobnie jak nie ma dokładnej daty, kiedy cyfrowa wersja dokumentu mogłaby zawitać do aplikacji. Jednak w jej opisie widnieje zdanie, które zapowiada duże nowości. Na dodatek, dodano do niego ikonę… samochodu. Wnioski nasuwają się same. Z początkiem roku Minister cyfryzacji zapowiedział, że prawo jazdy w mObywatel powinno pojawić się w pierwszym półroczu 2020. Na spełnienie obietnicy zostały więc dwa tygodnie.

Zobacz też: W mObywatel przechowasz bilety komunikacji miejskiej

Wprawdzie „trop” pozostawiony w Play Store nie wskazuje jednoznacznie na to, że to właśnie prawo jazdy zostanie dodane do aplikacji, ale wydaje się to logicznym posunięciem. Jeżeli tak się stanie, to wiele osób będzie miało miłą niespodziankę przed wakacyjnymi wyjazdami.

Źródło: Google Play Store / Cashless

Sprawdź najnowsze wpisy