Ostatnie amerykańskie sankcje przeciwko Huawei Technologies mogą mieć daleko idący wpływ na cały przemysł technologiczny w USA. Podczas gdy chiński gigant firma stracił dostawy procesorów od TSMC, firmy z siedzibą w USA obawiają się, że ten ruch ze strony rządu może w końcu doprowadzić do odstraszenia klientów i to nie tylko tych, którzy pochodzą z Państwa Środka.

Obawy amerykańskich firm

Obawy amerykańskich firm

Już w 2019 roku Huawei stanął w obliczu blokady ze strony amerykańskiego Departamentu Handlu. Posunięcie to spowodowało, że chiński gigant technologiczny stracił miliardy dolarów przychodów. W ciągu roku sytuacja nadal nie poprawiła się, a ostatnie sankcje ograniczyły podaż firmy. Ruch może stworzyć znacznie większą przepaść pomiędzy amerykańskim i chińskim łańcuchem dostaw. Według członka zarządu pewnej kalifornijskiej firmy produkującej półprzewodniki, pozyskanie nowych klientów może być od teraz większym wyzwaniem. 

Potencjalni klienci zastanawialiby się dwa razy, zanim kupiliby amerykański sprzęt lub technologie, takie jak nasza. 

Na rynek chiński przypadało ponad 60 procent światowego zużycia półprzewodników w 2019 roku. Oznacza to, że odejście od dostawców z USA może być potencjalnie trudne dla krajowych przedsiębiorstw w Ameryce.

Zobacz też: Elektroniczne gadżety na prezent na Dzień Ojca – najlepsze propozycje

Dyrektor wykonawczy dodał również, że pomimo tego, że jego firma nie zaopatruje bezpośrednio Huaweia, to wiele chińskich firm technologicznych, z którymi współpracują ma z nim pewne relacje. Innymi słowy, produkty amerykańskie mogą w końcu trafić na czarną listę chińskiej firmy. Przekłada się to na zaognienie konfliktu lokalnych producentów z rządem USA. Wszystko przez to, że nowe sankcje nakazują uzyskanie specjalnej licencji na dostarczanie produktów spółkom znajdującym się na czarnej liście. W związku z tym niejasny charakter całej transakcji i handlu może zaszkodzić amerykańskim przedsiębiorstwom, jeśli okaże się, że ich technologia jest później wykorzystywana przez takie firmy jak Huawei. Z drugiej strony warto zaznaczyć, że źródła nie podają nazwy tejże firmy z Kalifornii, co może budzić pewne wątpliwości względem prawdziwości tych deklaracji.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.