Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, fizycy pracowali w unikalnym laboratorium nad stworzeniem kondensatu Bose-Einsteina. W bardzo dużym uproszczeniu jest to układ, w któym bozony poniżej temperatury krytycznej przechodzą w zerowy stan pędowy. To oznacza, że mają one identyczny pęd, przez co zachowują się tak, jakby były jedną cząsteczką. Dzięki tej materii kwantowej naukowcy będą mogli dalej i lepiej badać szeroki wszechświat fizyki kwantowej.

Laboratorium Zimnego Atomu

Laboratorium Zimnego Atomu

Wyniki opublikowane w artykule naukowym w Nature w tym tygodniu pokazują, że to Laboratorium Zimnego Atomu może z powodzeniem wykorzystywać mikrograwitację przestrzeni kosmicznej w sposób, który powinien pozwolić naukowcom na tworzenie zjawisk, które byłyby niemożliwe na Ziemi. Według Nature to laboratorium jest na drodze do stania się najzimniejszym miejscem we wszechświecie. W styczniu, astronauci NASA Christina Koch i Jessica Meir zainstalowali w nim interferometr atomowy. Kondensaty Bose-Einsteina powstają w wyniku schłodzenia chmur atomów do poziomu bliskiego zera absolutnego. W miarę jak cząsteczki koegzystują w pojedyncze makroskopijne obiekty kwantowe, otwierają one naukowcom drzwi do badania egzotycznych zachowań. Niestety, nie jest to możliwe w warunkach ziemskiej grawitacji. Jednak efekt ten powstaje już w mikrograwitacji na orbicie naszej planety.

Zobacz też: Redmi 9A wie, na czym zależy klientom – duży akumulator na pokładzie

Aby uczynić to laboratorium najzimniejszym miejscem w znanym Wszechświecie, naukowcy z ISS będą musieli tworzyć kondensaty, które utrzymują się przez przynajmniej 5 sekund. Do tej pory przekroczyły one jedną sekundę przy 200 bilionowych częściach Kelwina. W przyszłości mają nadzieję zejść do 20 bilionowych części Kelwina. Tym samym jest to najzimniejszy eksperyment w historii.

Źródło: Slashgear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.