Safe Folder to nowa opcja, która pojawi się w aplikacji Files od Google. Ma stanowić dodatkowe zabezpieczenie dla plików, które przechowujemy w smartfonie. Innymi słowy, da się zabezpieczyć urządzenie dodatkowo, choć można już to zrobić przez PIN, odcisk palca czy skan twarzy. Widocznie Google uznało, że taka funkcja będzie dla użytkowników przydatna i mają rację.

Safe Folder w Files

Safe Folder w Files
Fot. Safe Folder w Files

Internet już dobrze wie, do czego będzie można wykorzystać Safe Folder w aplikacji Files. Cóż, można spotkać się z sugestiami, że to będzie idealne miejsce na przechowywanie „filmów z fikołkami”. Zapewne znajdą się osoby, które dokładnie tak będą wykorzystywały nowość Google, ale sama funkcja będzie miała znaczenie więcej zastosowań. Przecież dodatkowe zabezpieczenie ważnych plików (np. z pracy), jest ważne i czasem samo zabezpieczenie smartfona jest niewystarczające. Zdarza się przecież, że telefon zostawia się gdzieś odblokowany, a dostęp do niego mają inne osoby.

I dlatego właśnie Google opracowało swoje rozwiązanie. To jeszcze nie jest dostępne dla wszystkich, ale prawdopodobnie niedługo się to zmieni. Pierwsi nową funkcjonalność odkryli redaktorzy z 9to5Google, ale ci z XDA-Developers także znaleźli ją w kodzie aplikacji. Jak więc będzie działało Safe Folder w Files? Bardzo prosto. W aplikacji pojawi się opcja, która pozwoli na wybranie plików z telefonu, które mają zostać zabezpieczone. Jednocześnie pojawia się informacja, że ich duplikaty mogą znajdować się w innych aplikacjach (np. w Zdjęciach, jeżeli te automatycznie są wysyłane do chmury). Po wybraniu plików ustawia się czterocyfrowy kod PIN, który posłuży jako zabezpieczenie. I to tyle.

Zobacz też: Google chyba nie wierzy w YouTube Music

Wygląda też na to, że pliki umieszczone w folderze będą zaszyfrowane, a nie ma opcji odzyskiwania hasła. Jeżeli więc się go zapomni, to z dokumentami można się pożegnać. Niewykluczone, że Google jeszcze to zmieni, ale to trzeba poczekać na to, aż funkcja pojawi się w Files. Na razie nie wiadomo, kiedy tak się stanie.

Źródło: XDA-Developers

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.