Pod koniec ubiegłego roku pojawiła się zmiana w kodzie źródłowym Androida, która sugerowała nam, że Android 11 zniesie ograniczenie sprzed lat. Naturalnie wprowadzone celowo przez Google, ale świat się zmienia tak samo, jak jego zapotrzebowania. Mowa naturalnie o limicie 4 GB na jeden plik wideo (MP4). Dzisiaj już nie mamy wątpliwości, że Amerykanie wspomnianą zmianę w kodzie powiązali z Androidem 11, więc teraz… inni muszą się dostosować. W końcu pozwolenie ze strony oprogramowania to jedno – aplikacje same z siebie nie zauważą zdjętego ograniczenia.

Filmy mogą zajmować ponad 4 GB – Android 11 znosi ograniczenie odblokowuje aplikacje aparatów

lg nexus 5 4k google android 11

W dużym uproszczeniu – limit 4 GB (2^32 bajtów) dla filmów w formacie MP4 został wdrożony na początku 2014 roku. Miało to związek zarówno z ograniczonymi pamięciami, jak i formatowaniem FAT32, które nie obsługiwało większych plików. Jednak w dobie dzisiejszych filmów 8K osiągnięcie pliku 4 GB to chwila. Naturalnie aplikacje aparatu odpowiednio dzielą pliki, co na dłuższą metę jest irytujące. Wraz z Androidem 11 limit nie znika, ale wędruje do wartości 2^64 bajtów, czyli blisko 20 tysięcy petabajtów, więc… tak, znika na dłuższą metę. Być może za kolejne 6 lat technologia tak się rozwinie, że będzie trzeba ponownie zmieniać tę wartość, aczkolwiek nie zanosi się na to.

Zobacz też: Pobierz Hitman Absolution za darmo!

Teraz twórcy aplikacji do obsługi aparatów w smartfonach muszą przeprojektować swoje produkcje, aby były gotowe do niedzielenia plików. Google jeszcze nie zrobiło tego w swoim programie, ale wybrane tytuły (Open Camera) zdają się już przygotowane na tę nowość w Androidzie 11. Naturalnie to zmiana z pozoru niezauważalna dla użytkownika, ale na pewno ułatwiająca życie. W końcu nikt nie lubi ograniczeń.

Źródło: XDA Developers, Android Police

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.